Jak podkreśliła, ok. 25 tys. mieszkańców regionu codziennie odczuwa skutki wojny w Strefie Gazy.
Zamknięte punkty kontrolne na drogach, utrudniony dostęp do opieki medycznej oraz rosnące koszty życia to codzienność mieszkańców Zachodniego Brzegu – podkreśliła koordynatorka projektów PCPM na terytoriach palestyńskich.
Od 2021 roku PCPM wraz z Palestyńskim Stowarzyszeniem Medycznym (Palestinian Medical Relief Society, PMRS) wspierają pracę dwóch klinik mobilnych, które prowadzą badania przesiewowe z zakresu chorób niezakaźnych, badania prenatalne, ale też podstawową opiekę medyczną i ginekologiczną.
"To duże samochody wyposażone w sprzęt medyczny, w tym aparaty USG, które są niezbędne w zapewnieniu pomocy ginekologicznej. W zespole zawsze znajduje się lekarz, osoba, która zajmuje się wsparciem psychospołecznym, czasami także laborant, pielęgniarz lub pielęgniarka" – opisuje koordynatorka.
Polska fundacja dostarcza także leki najbardziej potrzebującym.
"Nasze działania skupiają na udzielaniu pomocy osobom, które cierpią na nadciśnienie, cukrzycę lub inną chorobę niezakaźną. Partner (PMRS - PAP) udziela też wsparcia psychospołecznego, gdyż wielu ma problemy ze stresem, radzeniem sobie z emocjami i stanami lękowymi" – powiedziała Jakutajć.
Rozmówczyni PAP zaznaczyła, że obserwując potrzeby Palestyńczyków oraz rosnące trudności w dostępie do opieki lekarskiej, PCPM i PMRS postawiły w lipcu rozpocząć kolejny projekt mający na celu rozwój systemu telemedycyny w zakresie podstawowej opieki medycznej i ginekologii.
"Zatrudnimy kilku palestyńskich lekarzy, którzy zostaną przeszkoleni przez ekspertów z Polski. Już wkrótce będą oni zdalnie udzielać pomocy medycznej telefonicznie i online" – oznajmiła.
Dodała, że wraz z palestyńskim ministerstwem zdrowia PCPM będzie prowadzić szkolenia medyczne od marca 2025 r. do sierpnia 2026 r.
"Będziemy uczyć medyków korzystania z USG w medycynie ratunkowej. Siedmiu instruktorów, których wykształcimy, przeszkoli ok. 220 lekarzy. To od pracowników medycznych dowiedzieliśmy się, że takie doświadczenie jest niezbędne w ich codziennej pracy" – powiedziała PAP Jakutajć. (PAP)
ang/