Półtorej tony śniętych ryb na Kanale Gliwickim. Na Odrze pojawiły się złote algi

2024-05-07 17:36 aktualizacja: 2024-05-08, 08:06
Kanał Gliwicki, fot. PAP/Andrzej Grygiel
Kanał Gliwicki, fot. PAP/Andrzej Grygiel
Od 29 kwietnia na opolskim odcinku Kanału Gliwickiego wyłowiono prawie półtorej tony martwych ryb - poinformowało we wtorek PAP biuro prasowe wojewody opolskiego. Dodano, że służby wojewody prowadzą monitoring wód m.in. pod kątem zakwitu złotej algi.

Jak przekazało biuro prasowe wojewody opolskiego, pierwsze informacje o śnięciu ryb na opolskim odcinku Kanału Gliwickiego wpłynęły do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego 29 kwietnia. Tego dnia pracownicy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie odłowili z sekcji 0, I i II Kanału Gliwickiego ok. 80 kg śniętych ryb (głównie płocie, karasie i leszcze). Do poniedziałku odłowiono łącznie 1454 kg śniętych ryb.

"Zgodnie z Procedurą monitorowania interwencyjnego Prymnesium parvum "złotej algi" opracowaną przez GIOŚ, na Kanale Gliwickim w m. Kędzierzyn – Koźle obowiązuje I stopień zagrożenia, który skutkuje zwiększeniem częstotliwości badań do dwóch razy w tygodniu. Na dzień 07.05.2024 r. nie ma planów ograniczania korzystania z wód Kanału Gliwickiego, Odry i jej starorzeczy, a w szczególności starorzecza w Januszkowicach. Działania w tym zakresie mogą jednak ulec zmianie wraz z ewentualnym rozwojem sytuacji" - napisał w odpowiedzi na pytania PAP Jarosław Draguć, p.o dyrektora biura wojewody.

Draguć zapewnił, że monitorowanie stanu jakości wód, w tym Kanału Gliwickiego, realizowane jest na bieżąco przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu i Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

"Opolski WIOŚ prowadzi działania zgodnie z wytycznymi zawartymi w dokumencie wydanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska pt. Program "Czysta Odra" określonymi w Katalogu rekomendacji i działań kryzysowych w zakresie przeciwdziałania toksycznym zakwitom "złotej algi" oraz w Procedurze monitorowania interwencyjnego Prymnesium parvum "złotej algi" wydanej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. W związku z zaistniałą sytuacją (...) uruchomiono procedurę powiadamiania w ramach Międzynarodowego Planu Ostrzegawczo – Alarmowego dla Odry. Informacje o śnięciu ryb zostały przekazane do Międzynarodowej Komisji Ochrony Odry przed Zanieczyszczeniami oraz Międzynarodowych Głównych Central Ostrzegawczych w Ostravie (Czechy) oraz Katowicach i Wrocławiu. Wstępne wyniki badań wody przeprowadzone przez pracowników WIOŚ w Opolu wykazały podwyższone wartości pH, tlenu rozpuszczonego i przewodności, co może świadczyć o zakwicie glonów, w tym złotej algi" - wyjaśnia Draguć.

Urząd poinformował, że w okolicach byłej stoczni na starorzeczu Odry w Januszkowicach zamontowano specjalną siatkę uniemożliwiającą migrację ryb. "W przypadku wystąpienia śnięcia ryb podejmowane są natychmiastowe działania w celu ich odłowienia i zapobieżenia zagrożeniu epidemiologicznemu" - zapewnił Draguć. (PAP)

 

autor: Marek Szczepanik

sma/