Z pomocą dla poszkodowanych przez powódź ruszyła Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która podała, że przekazuje 40 mln zł na zakupy. Powstała lista rzeczy najbardziej potrzebnych na terenach powodziowych. Zdaniem szefa WOŚP Jerzego Owsiaka są to: woda butelkowana, chleb z dłuższym okresem ważności, suchy prowiant, żywność dla dzieci, artykuły higieniczne, ręczniki papierowe, karma dla zwierząt, środki czystości, powerbanki, baterie, latarki, koce, śpiwory i poduszki. Na stronie WOŚP podany jest numer konta, na które można wpłacać datki na zakup najpotrzebniejszych rzeczy i sprzętu medycznego, który został zniszczony w czasie powodzi.
Na pilną pomoc interwencyjną powodzianom Caritas Polska przekazał 400 tys. zł. Organizacja uruchomiła także ogólnopolską zbiórkę finansową, projekt pod nazwą "Paczka dla powodzian" i czeka na oferty pomocy rzeczowej, przede wszystkim od strony firm. Informacje dostępne są na stronie caritas.pl. "Mamy w kraju 45 jednostek – 44 oddziały diecezjalne i Caritas Polska w Warszawie. To sprawia, że jesteśmy w stanie sprawnie zorganizować dostawy i łańcuchy logistyczne" – powiedziała PAP Dominika Chylewska z Caritasu Polska. Niedziela, 22 września, będzie w Kościele katolickim w Polsce dniem zbiórki na pomoc powodzianom. Zebrane pieniądze zostaną przekazane powodzianom za pośrednictwem Caritas Polska.
Polski Czerwony Krzyż uruchomił specjalną zbiórkę, której celem jest wsparcie mieszkańców zalanych terenów, m.in. w Stroniu Śląskim, Kłodzku i Głuchołazach. Wpłat można dokonywać online poprzez stronę PCK lub platformę Zrzutka.pl
Polska Akcja Humanitarna przekaże pół miliona złotych na opłacenie najpilniejszego wsparcia. W pierwszej kolejności PAH skupia się na dostarczaniu wody, żywności długotrwałej i artykułów higienicznych. Wpłat można dokonać poprzez stronę organizacji.
Grupy Pomocy Humanitarnej z Zielonej Góry i Opola rozlokowały się w jednej ze szkół w Głuchołazach, gdzie wspólnie z lokalnymi służbami pomagają mieszkańcom, dostarczając ciepłe napoje i posiłki osobom ewakuowanym z zalanych terenów.
Fundacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Federa oraz Fundacja Różowa Skrzyneczka zbierają fundusze na zakup środków higienicznych, w tym higieny menstruacyjnej. Mają to być podpaski, tampony, nawilżane chusteczki do higieny intymnej, pieluchomajtki i podkłady dla osób z nietrzymaniem moczu.
Ogólnopolską zbiórkę pieniędzy prowadzi też fundacja Siepomaga.pl.
Spółka InPost zaoferowała przewóz pomocy z całego kraju do strefy dotkniętej powodzią. "Chcemy wykorzystać nasz potencjał magazynowy i logistyczny, by jak najskuteczniej dotrzeć do potrzebujących. Dlatego dwie polskie firmy logistyczno-kurierskie, Poczta Polska i InPost zdecydowały się połączyć swoje siły i pomagać" – informowało szefostwo Poczty Polskiej.
Pomoc osobom dotkniętym powodziami zapowiedziały m.in. Kaufland, Biedronka i Lidl. Produkty z długimi datami ważności, np. makarony, kasze, konserwy, klienci mogą zostawić w specjalnie przeznaczonych do tego oznaczonych koszach ustawionych na terenie marketów.
Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt ruszył ze zbiórką dla zwierząt poszkodowanych w powodzi. Zbiórkę na rzecz zwierząt uruchomiła także Fundacja Ratujemy.pl. "Stworzyliśmy ogólnopolską zbiórkę, której celem jest pomoc tym najbardziej poszkodowanym schroniskom, fundacjom i stowarzyszeniom ratującym zwierzaki" — podano na stronie fundacji. (PAP)
Autorka: Karolina Prędota
kpr/ mmd/ jann/ joz/ ktl/kgr/