Jak wskazano w piątkowym komunikacie ministerstwa rolnictwa, program przewiduje "rzetelne szacowanie strat rolniczych i hodowlanych, pozwalające na uruchamianie działań pomocowych dedykowanych konkretnym potrzebom rolników" oraz stworzenie przejrzystego systemu dystrybucji pomocy poprzez podległe ministerstwu Ośrodki Doradztwa Rolniczego (ODR).
Ministerstwo planuje także pozyskać dodatkowe fundusze na odbudowę zasobów rolnych, wnioskując do Komisji Europejskiej o uruchomienie nadzwyczajnej pomocy dla producentów rolnych, w celu zrekompensowania poniesionych przez nich z powodu powodzi strat.
Przedstawiciele resortu rozpoczęli już spotkania w terenie, tam, gdzie po przejściu fali powodziowej jest już możliwość rozpoczęcia prac związanych z szacowaniem start rolniczych.
Zapowiedziano, że minister Czesław Siekierski w sobotę i niedzielę będzie prowadził rozmowy z przedstawicielami ODR oraz izb rolniczych z terenów klęski żywiołowej w województwach dolnośląskim i opolskim. Celem wszystkich spotkań jest zebranie rzetelnych informacji, realna analiza i wstępne szacowanie strat poniesionych w gospodarstwach rolnych oraz katalogowanie konkretnych potrzeb poszkodowanych.
Jak poinformowano Siekierski w niedzielę ma być w Opolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, a następnie Dolnośląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu.
Resort przekazał, że Ośrodki Doradztwa Rolniczego przejmą funkcję koordynatorów wsparcia dla rolników i mieszkańców terenów wiejskich. Zdaniem ministerstwa tak tworzona sieć polepszy rolnikom dostęp do niezbędnych narzędzi pomocowych, usprawni przepływ informacji w ramach tworzonych baz szkód powodziowych oraz zapewni weryfikację rzetelności pozyskiwanych danych z terenów popowodziowych, co jest niezbędne wobec obserwowanych, wzmożonych aktywności dezinformacyjnych.
Podkreślono, że obok koordynacji działań na terenach popowodziowych, kontynuowane są negocjacje na szczeblu UE. Po weekendowych spotkaniach z rolnikami, wnioski dotyczące skali potrzeb i zakresu wnioskowanej pomocy minister Siekierski przedstawi na poniedziałkowym posiedzeniu Rady Ministrów Rolnictwa UE.
W komunikacie przypomniano, że wniosek o uruchomienie środków z rezerwy rolnej minister skierował do Komisji Europejskiej już 17 września.
Poinformowano też, że rolnicy z innych części kraju deklarują konkretną formę pomocy, która jest weryfikowana przez przedstawicieli Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) w województwach, a następnie kierowana do poszkodowanych gospodarstw i przejrzyście - na podstawie potwierdzeń odbioru - dystrybuowana. KRiR ze swojego budżetu pokrywa koszty transportu oferowanej pomocy dla poszkodowanych rolników – analogiczna pomoc była już realizowana we współpracy ze Świętokrzyską Izbą Rolniczą dla gospodarstw rolnych z terenu województwa świętokrzyskiego, które zostały poszkodowane przez wiosenne gradobicie i deszcze nawalne. (PAP)
malk/ mick/ know/