Ponad 13 tys. żołnierzy jest skierowanych do pomocy na terenach powodziowych

2024-10-09 13:24 aktualizacja: 2024-10-09, 15:34
Usuwanie skutków powodzi. Fot. PAP/Krzysztof Świderski
Usuwanie skutków powodzi. Fot. PAP/Krzysztof Świderski
Ponad 13 tys. żołnierzy, w tym cztery wojskowe zgrupowania zadaniowe, zostało skierowanych do akcji pomocowej w ramach operacji Feniks na terenach popowodziowych - poinformował w środę Sztab Generalny Wojska Polskiego.

Operacja koncentruje się na trzech zadaniach: odbudowie infrastruktury po wrześniowej powodzi, ograniczeniu ryzyka przyszłych powodzi oraz wsparciu ludności cywilnej.

Jak przekazał w środę na platformie X Sztab Generalny WP, do udziału w operacji skierowano cztery wojskowe zgrupowania zadaniowe, dziesięć zespołów inżynieryjnych wyposażonych w ciężki sprzęt, cztery śmigłowce utrzymywane w gotowości do użycia przez całą dobę, a także bezzałogowe statki powietrzne i ponad 200 żandarmów do wsparcia działań policji.

Żołnierze zostali skierowani m.in. do zadań związanych z ochroną życia i zdrowia mieszkańców i wsparcia medycznego. Jak zaznacza SGWP Wojskowy Szpital Polowy w Nysie przyjął dotychczas 762 pacjentów, a punkt medyczny w Lądku Zdroju przy 23 Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym – 556 pacjentów.

Żołnierze i żandarmi brali też udział w dowożeniu i dystrybucji wody oraz żywności (10 punktów dystrybucji); stworzono trzy punkty wydawania posiłków: w Stroniu Śląskim, Lądku Zdroju i Nysie. Od początku akcji wydano ok. 52,9 tys. posiłków dla mieszkańców. W ramach akcji skierowano też 22 cysterny do dystrybucji wody, a chemiczne zespoły zadaniowe prowadziły dezynsekcję 704 tys. m2 powierzchni oraz 56 km dróg.

Zapewniono wsparcie policji w działaniach prewencyjnych, pracach przygotowawcze przy budowie (na różnym etapie) 8 tymczasowych mostów z wykorzystaniem konstrukcji DMS-65 w Głuchołazach, Krapkowicach-Żywocicach, Lądku Zdroju, Wawrzeńczycach, Markowicach, Krosnowicach, Wilkanowie oraz Bielicach.

W ramach akcji zbudowano tymczasową infrastrukturę drogową w miejscowościach: Bodzanów, Radochów, Głuchołazy, Trzebieszowice i Skrzynka. Zapewniono też pomoc mieszkańcom w likwidacji skutków powodzi przy udrażnianiu dróg, oczyszczaniu z gruzu i odpadów popowodziowych, wywozie zanieczyszczeń na wysypisko i równaniu terenu, wypompowanie wody, oczyszczanie zalanych domów i podwórek w rejonach m.: Brzeg, Stronie Śląskie, Głuchołazy, Lewin Brzeski, Radochów, Kłodzko, Lądek Zdrój, Kantorowice, Krosno Odrzańskie, Żelazno, Bardo, Bodzanów, Bielice i Stary Gierałtów.

Żołnierze pomagali też przy oczyszczaniu koryt rzek oraz udrażnianiu i wzmacnianiu przepustów, wypompowywaniu wody z rowów melioracyjnych, usuwaniu drzew na moście kanału Ulgi w m. Opole, czy w transporcie kruszywa i przy odbudowie dróg.

Sztab Generalny WP zaapelował też o zwracanie uwagi na dezinformację i korzystanie ze sprawdzonych źródeł informacji. Przestrzegł przed fałszywymi zbiórkami prowadzonymi w sieci.

Jak przypomniano w komunikacie, Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni wspólnie z WOT uruchomiło też interaktywną mapę pomocy dla ofiar powodzi (punkty żywieniowe, medyczne), a DKWOC zapewnia całodobową obsługę stanowiska zobrazowania sygnałów BCP Bayraktar dla potrzeb BSP. (PAP)

wni/ mok/ ep/