O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Poprawił się stan dziecka chorego na błonicę. 6-latek wybudzony ze śpiączki farmakologicznej

Lekarze wybudzili ze śpiączki farmakologicznej sześcioletnie dziecko chore na błonicę. Jest wydolne krążeniowo i oddechowo – poinformowała rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu Janina Kulińska. Dorosły chory opuścił już szpital.

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Tomasz Waszczuk
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Tomasz Waszczuk

Lekarze przenieśli dziecko z intensywnej terapii na Oddział Pediatryczny. Nie było ono szczepione. Wróciło z wakacji w Afryce, z Zanzibaru.

„Nadal jest izolowane, jednak jego forma świadczy, że choroba ustępuje. Z dzieckiem jest logiczny kontakt, jest energiczne i aktywne ruchowo. Stąd decyzja lekarzy, by przenieść je na Oddział Pediatryczny” – powiedziała rzecznik.

Więcej

Paweł Grzesiowski	Fot. PAP/Tomasz Gzell

Dziecko z błonicą. GIS: pasażerowie ustaleni, postępowanie profilaktyczne na finiszu

W szpitalu Gromkowskiego hospitalizowany był też dorosły pacjent z błonicą, który miał kontakt z chorym dzieckiem. Gdy diagnoza była jeszcze niepotwierdzona, na tej samej szpitalnej sali leżał syn zakażonego dorosłego, który towarzyszył swemu dziecku w szpitalu przez jedną noc. Dorosły mężczyzna był szczepiony, ale nie pamiętał, kiedy przyjął dawkę przypominającą. Przebieg jego choroby był łagodniejszy i już opuścił szpital. Jego dziecko i małżonka nie zakazili się błonicą, bo są zaszczepieni. W Polsce obowiązkowo są szczepione dawką przypominającą kobiety w ciąży.

Z powodu przypadku błonicy we Wrocławiu służby sanitarne musiały przeprowadzić dochodzenie epidemiologiczne, bo dziecko podróżowało trzema samolotami (dwie przesiadki). Jak poinformował GIS, w Polsce sprawdzono ponad sto osób, a w sumie postępowaniem sanitarnym objęto ponad 500 osób na świecie.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH w 2024 r. zanotowano w Polsce dwa przypadki błonicy, w 2023 r. – jeden, a w 2022 r. żadnego.

Szczepienia przeciwko błonicy są w Polsce obowiązkowe. Według kalendarza szczepień, każde dziecko powinno zostać zaszczepione czteroma dawkami szczepionki w początkowych miesiącach życia (od drugiego do osiemnastego – szczepienie podstawowe) i dawką przypominającą w szóstym roku życia.

Z powodu zanikania odporności z upływem czasu osobom dorosłym zalecane są dawki przypominające szczepionki co 10 lat.

Więcej

Szczepienie małego dziecka. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Ekspert: zainteresowanie błonicą w ostatnim tygodniu większe niż wyborami

Błonica, określana też jako dyfteryt, krup lub dławiec, jest ostrą i ciężką chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie zwane maczugowcami błonicy. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z osobą chorą lub nosicielem, rzadziej przez kontakt z zakażonymi zwierzętami, jak koty, psy i konie. Objawy pojawiają się początkowo w miejscu kolonizacji bakterii, czyli w gardle, na migdałkach podniebiennych, w krtani, rzadziej w nosie, na spojówkach i błonach śluzowych narządów płciowych.

W miejscach wniknięcia do organizmu bakterie wywołują martwicę tkanek, tzw. pseudobłony rzekome mające postać szarych, półprzezroczystych lub czarnych nalotów krwawiących przy próbie oderwania. Razem z powiększającymi się szyjnymi węzłami chłonnymi i obrzękiem szyi mogą prowadzić do zwężenia światła gardła i krtani oraz zgonu w wyniku niewydolności oddechowej lub zatrzymania krążenia.

Maczugowce błonicy wydzielają silną toksynę błoniczą, która rozprzestrzeniając się w organizmie, może prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu wielu narządów, tj. do zapalenia mięśnia sercowego i martwicy cewek nerkowych. Mogą również wystąpić powikłania neurologiczne, jak porażenie podniebienia i tylnej ściany gardła, porażenie mięśni odpowiedzialnych za ruchy gałek ocznych, porażenia kończyn i mięśni twarzy. (PAP)

ros/ joz/ sma/

Zobacz także

  • Korytarz szpitalny Fot. PAP/Albert Zawada

    Dziecko, które chorowało na błonicę, opuściło szpital. "Zostało wyleczone"

  • Szczepienie. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Lech Muszyński

    Zaszczepiono ponad 60 osób, które miały kontakt z pacjentem z podejrzeniem błonicy

  • Szczepienia. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Marcin Bielecki

    Błonica - choroba groźna także dla dorosłych

  • Szczepienie Fot. PAP/Małgorzata Sawoch

    Podejrzenie zakażenia błonicą u pacjenta szpitala wojewódzkiego w Olsztynie

Serwisy ogólnodostępne PAP