Posiedzenie rządu. W harmonogramie m.in. projekt o dodatkowych środkach dla poszkodowanych rolników

2024-09-03 12:48 aktualizacja: 2024-09-03, 15:18
Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Rada Ministrów na posiedzeniu rozpatrywała m.in. projekt ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz projekt ws. dodatkowych środków dla poszkodowanych rolników. W harmonogramie obrad był też projekt noweli ustawy o działaniach antyterrorystycznych i ustawy o ABW i AW.

Jak wynika z porządku obrad Rady Ministrów, na wtorkowym posiedzeniu ministrowie zajmą się m.in. projektem ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, przygotowanym przez resort finansów. W projekcie zaproponowano odejście od obecnej zasady, według której dochód samorządów z tytułu PIT i CIT naliczany jest od podatku należnego danej JST. Od przyszłego roku dochody samorządów z PIT i CIT liczone będą jako procent od dochodów podatników danego podatku z terenu danej JST.

Każda z kategorii samorządu terytorialnego – czyli gminy, miasta, województwa oraz miasta na prawach powiatu - będzie miała określony procentowy udział w dochodach podatników PIT i CIT. Poza tym samorządy będą partycypować w podatku pobieranym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Projektowana ustawa ma wprowadzić - zamiast obecnych części subwencji ogólnej - pojęcie potrzeb finansowych JST, które to potrzeby będą podlegać finansowaniu zwiększonymi dochodami z tytułu PIT i CIT i w mniejszym stopniu subwencją ogólną. W projekcie proponuje się uwzględnianie następujących potrzeb finansowych: wyrównawczych (chodzi o wyrównywanie różnic w dochodach oraz uwzględnienie potrzeb wydatkowych samorządów), oświatowych - obejmujących także edukację przedszkolną, potrzeb rozwojowych dotyczących inwestycji oraz potrzeb ekologicznych i uzupełniających.

Ministerstwo Finansów podało w komunikacie, że po wprowadzeniu ustawy dochody JST wzrosną w 2025 r. o 24,8 mld zł w stosunku do obowiązującego systemu, natomiast w perspektywie najbliższej dekady - o ponad 345 mld zł.

Ponadto we wtorek rząd zajmie się również przygotowanym przez resort finansów projektem noweli ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Jak napisano w założeniach do projektu, dzięki projektowanym zmianom małe firmy będą mogły korzystać ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich. Jednym z warunków uzyskania zwolnienia będzie – poza rejestracją przez małą firmę działalności gospodarczej w państwie, w którym ma ona siedzibę - składanie kwartalnie informacji o obrotach osiąganych w każdym państwie członkowskim UE.

Rząd zajmie się także przygotowanym przez MSWiA projektem ustawy o działaniach antyterrorystycznych oraz ustawy o ABW oraz AW. Dotyczy on zapobiegania rozpowszechnianiu w internecie treści o charakterze terrorystycznym. Przewiduje on m.in. nakładanie administracyjnych kar pieniężnych za naruszenie przepisów. W projekcie nowelizacji proponuje się m.in. ustanowienie szefa ABW jako organu odpowiedzialnego za wykonanie rozporządzenia w zakresie m.in. wydawania nakazów usunięcia zobowiązujących dostawców usług hostingowych do usunięcia treści o charakterze terrorystycznym lub uniemożliwienia dostępu do treści terrorystycznych we wszystkich państwach członkowskich.

W porządku obrad Rady Ministrów jest też projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z udzieleniem nadzwyczajnego wsparcia finansowego sektorowi owoców i warzyw oraz sektorowi wina dotkniętym niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi.

Przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi projekt zakłada zwiększenie o kwotę do 317 mln złotych puli środków przeznaczonych dla poszkodowanych przez wiosenne przymrozki właścicieli plantacji drzew i krzewów owocowych oraz winorośli. Założenia do projektu pojawiły się w połowie sierpnia br. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

W projektowanym rozporządzeniu zadanie dystrybucji środków pomocowych powierzono Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Jak podał resort rolnictwa, o pomoc będzie mógł się ubiegać rolnik, który posiada gospodarstwo o łącznej powierzchni co najmniej 1 ha, w którym prowadzi co najmniej jedną z upraw należącą do sektora owoców lub sektora wina, i na którego uprawach w okresie od 15 do 30 kwietnia 2024 r. wystąpiły szkody spowodowane przez przymrozki wiosenne lub w okresie od 1 do 31 maja 2024 r. - szkody spowodowane przez grad. (PAP)

reb/ sdd/ ep/