O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Powodzie w Hiszpanii. Kryzys na rynku pracy zagrożeniem dla odbudowy

Kryzys na rynku pracy zagraża odbudowie zniszczonej przez powodzie Walencji – napisał w poniedziałek hiszpański dziennik „El Mundo”. Firmy budowlane skarżą się na brak ok. 30 tys. osób do pracy w regionie i wzywają rząd do sprowadzenia imigrantów.

Powodzie w Walencji. Fot. PAP/EPA/KAI FORSTERLING
Powodzie w Walencji. Fot. PAP/EPA/KAI FORSTERLING

Rząd Hiszpanii zamierza przeznaczyć setki milionów euro na odbudowę zniszczonej prowincji, ale brak siły roboczej może być poważną przeszkodą w realizacji tych planów – twierdzi „El Mundo”. W samej wspólnocie Walencji ma brakować 30 tys. pracowników, a na poziomie kraju – aż 700 tys.

Według pierwszych szacunków UE gwałtowne burze zniszczyły ponad 3,9 tys. budynków, ok. 530 km dróg i 15 km linii kolejowych. „Sama odbudowa mostów, dróg i metra w Walencji będzie kosztować 2,6 mld euro” – szacują regionalne władze.

Główne stowarzyszenia pracodawców domagają się, aby rząd przyspieszył procedury przyjmowania wykwalifikowanych imigrantów, aby sprostać zadaniu odbudowy terenów po katastrofie – dodaje gazeta.

Według najnowszych danych, w wyniku powodzi zginęły 222 osoby, w tym 214 w samej Wspólnocie Walencji. Wciąż nie odnaleziono kilkudziesięciu osób. W walenckim jeziorze Albufera obniżono poziom wody, aby ułatwić nurkom poszukiwanie ciał, które mogły zostać tam zabrane przez wodę.

W prowincji ponownie otwierane są szkoły, przywracane są też połączenia drogowe i kolejowe. W poniedziałek minister transportu Oscar Puente poinformował, że szybkie połączenie między Walencją a Madrytem zacznie działać od czwartku.

Więcej

Demonstracje w Walencji. Fot. PAP/EPA/BIEL ALINO

Wielotysięczne demonstracje przeciwko władzom Walencji po powodziach

Państwowa agencja meteorologiczna ostrzegła jednak przed nawrotem ulewnych deszczy, które od wtorku mogą nawiedzić Baleary, Katalonię i Walencję; mają one potrwać nawet do soboty.

W poniedziałek premier Pedro Sanchez ogłosił ponad 100 nowych środków pomocy o łącznej wartości 3,7 mld euro dla poszkodowanych przez powodzie, w tym 500 mln euro na usunięcie błota i naprawę systemów kanalizacji i oczyszczania.

W zeszłym tygodniu rząd ogłosił pierwszy pakiet pomocy o łącznej wartości 10,6 mld euro, w tym linię gwarancyjną w wysokości 5 mld euro dla kredytów dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych.

Jednocześnie nasila się krytyka pod adresem władz centralnych i regionalnych. W sobotę około 130 tys. osób protestowało w centrum Walencji, domagając się dymisji szefa regionalnego rządu Carlosa Mazona. W tłumie pojawiły się również transparenty i okrzyki przeciwko Sanchezowi.

We wtorek do Walencji uda się ponownie król Hiszpanii Filip VI, który odwiedzi m.in. okręt marynarki wojennej Galicia, zmobilizowany w ramach wsparcia dla ofiar powodzi.

Z Madrytu Marcin Furdyna (PAP)

mrf/ akl/ pap/

Zobacz także

  • Prace przy naprawie tamy na rzece Morawka, w południowej części Stronia Śląskiego, fot. PAP/Maciej Kulczyński

    Ruszyły prace przy odbudowie tamy w Stroniu Śląskim

  • Kaplica św. Onufrego zniszczona w czasie powodzi. Fot. PAP/Krzysztof Ćwik

    Szefowa resortu kultury:100 mln zł na ratowanie zabytków zniszczonych przez powódź

  • Odbudowa mostów w Lądku-Zdroju. Fot. PAP/Maciej Kulczyński

    Minister Roguska: wchodzimy w kluczową fazę odbudowy po powodzi

  • Paulina Przybysz. Fot. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Paulina Przybysz, Łona i Dagadana zagrają dla Lądka-Zdroju

Serwisy ogólnodostępne PAP