Powołano pięciu nowych wojewodów. Co o nich wiemy?

2023-12-20 15:11 aktualizacja: 2023-12-20, 17:07
Fot. PAP/Andrzej Lange
Fot. PAP/Andrzej Lange
Beata Rutkiewicz zostanie powołana na stanowisko wojewody pomorskiego - dowiedziała się PAP. Nominację ma odebrać po godz. 16 w Warszawie. Na stanowisku zastąpi Dariusza Drelicha z PiS.

Beata Rutkiewicz od 2015 roku pełniła funkcję zastępcy prezydenta Wejherowa. Nadzorowała m.in. wydziały inwestycji, gospodarki komunalnej, ochrony środowiska oraz nieruchomości.

W okresie od lutego 2012 do grudnia 2014 r. była głównym specjalistką ds. zamówień publicznych w Urzędzie Gminy Trąbki Wielkie. Za zamówienia publiczne odpowiadała też w latach 2005-2011 w Urzędzie Gminy Pruszcz Gdański oraz w Agencji Nieruchomości Rolnych w Gdańsku (2003-2005).

W 2000 r. ukończyła studia na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej oraz podyplomowe na Uniwersytecie Gdańskim w zakresie zamówień publicznych.

Dwa lata później ukończyła Akademię Ekonomiczno-Humanistyczną w Warszawie na kierunku zarządzanie kapitałem ludzkim i psychologia w zarządzaniu. Jest też absolwentką studiów MBA w Collegium Humanum.

Była ekspertką przy Pomorskim Zespole do Spraw Kobiet, który jest organem doradczo-konsultacyjnym przy Zarządzie Województwa Pomorskiego. Na stanowisku wojewody pomorskiego zastąpiła Dariusz Drelicha mianowanego na to stanowisko przez rząd Prawa i Sprawiedliwości w grudniu 2015 r.

Kolejne powołania na wojewodów 

Adam Rudawski nowym wojewodą zachodniopomorskim.

Wykładowca akademicki i były prezes Radia Szczecin. Powołanie na urząd wręczył mu sekretarz stanu w MSWiA Tomasz Szymański.

Urodzony w 1966 r. Rudawski jest ekonomistą, menedżerem, profesorem Uniwersytetu Szczecińskiego. W latach 1994-2006 był dyrektorem ekonomicznym i wiceprezesem zarządu w Polskim Radiu Szczecin, następnie w latach 2006-2011 rektorem Wyższej Szkoły Zarządzania, a od 2011 do 2016 r. - prezesem zarządu Polskiego Radia Szczecin.

W tegorocznych wyborach parlamentarnych startował z drugiego miejsca listy Trzeciej Drogi do Sejmu w okręgu 41 (szczecińskim). Był kandydatem bezpartyjnym, popieranym przez Polskę 2050 Szymona Hołowni. Otrzymał 9101 głosów i nie uzyskał mandatu.

Michał Sztybel wojewodą kujawsko-pomorskim

O nominacji na to stanowisko 38-letniego dotychczasowego zastępcy prezydenta Bydgoszczy i szefa struktur PO w Bydgoszczy poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Sztybel urodził się 12 sierpnia 1985 r. Jest absolwentem politologii na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego i podyplomowych studiów rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Na stanowisku wojewody kujawsko-pomorskiego zastąpił Mikołaja Bogdanowicza z PiS.

Od 17 listopada 2018 r. Sztybel był zastępcą prezydenta Bydgoszczy. Odpowiadał mi.in. za: inwestycje, zamówienia publiczne, gospodarkę odpadami komunalnymi i fundusze europejskie. Wcześniej, w latach 2015-2016 był doradcą prezydenta miasta Rafała Bruskiego, a 2016 r. dyrektorem Biura Komunikacji Społecznej. W latach 2006-2010 był radnym Rady Miasta Bydgoszczy.

Na początku swojej drogi politycznej był członkiem młodzieżówki Unii Wolności, a później asystentem posła Tomasza Markowskiego z Prawa i Sprawiedliwości. Jako student był doradcą wojewody kujawsko-pomorskiego Zbigniewa Hoffmana z PiS. W trakcie sprawowania mandatu radnego był członkiem klubu PiS, a 2011 r. wstąpił do PO. 

Radosław Król nowym wojewodą warmińsko-mazurskim

Dotychczasowy wójt gminy Wydminy. O powołaniu go na to stanowisko poinformowało w środę na portalu X Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Radosław Król ma 48 lat. Od 2010 roku był wójtem mazurskiej gminy Wydminy w powiecie giżyckim.

Z wykształcenia jest ichtiologiem po kierunku rybactwo śródlądowe na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, ukończył też studia podyplomowe m.in. z zarządzania przestrzenią i środowiskiem. W przeszłości pracował m.in. jako dyrektor biura Zarządu Wojewódzkiego PSL w Olsztynie i biura Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

W ostatnich wyborach parlamentarnych kandydował do Sejmu z piątego miejsca na liście KKW Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni w okręgu nr 35, czyli tzw. olsztyńsko-mazurskim. Otrzymał 3 580 głosów, nie uzyskując mandatu posła.

Jest wiceprezesem zarządu wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego i wiceprzewodniczącym rady naczelnej tej partii.

Józef Bryk nowym wojewodą świętokrzyskim

Nominację odebrał w Warszawie z rąk wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Szymańskiego.

Józef Bryk jest staszowskim przedsiębiorcą, związanym z Platformą Obywatelską. Od marca 2021 roku sprawował mandat radnego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Mandat objął w trakcie kadencji, po śmierci radnego Grigora Szaginiana. We wtorek 19 grudnia wystąpił o wygaszenie mandatu radnego sejmiku.

Bryk urodził się 20 marca 1960 r. w Staszowie. Jest absolwentem zarządzania i organizacji firmy na Akademii Świętokrzyskiej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Ukończył również studia podyplomowe: zarządzanie audytem wewnętrznym jednostek finansów publicznych na Akademii Ekonomicznej w Krakowie oraz transport i logistykę w Wyższej Szkole Handlowej w Kielcach.

Radny Rady Miejskiej w Staszowie w latach 2006-2014. Pełnił również funkcję Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego. (PAP)

mmi/

TEMATY: