Powstaje sześcioodcinkowy serial o żonie Jezusa z Nazaretu

2023-10-13 19:08 aktualizacja: 2023-10-13, 19:31
Krzyż. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/FRANCIS R. MALASIG
Krzyż. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/FRANCIS R. MALASIG
Napisana przez Sue Monk Kidd bestsellerowa „Księga tęsknot” to opowieść o Anie, młodej Żydówce, żonie Jezusa z Nazaretu. Teraz książka doczeka się serialowej adaptacji. Sześcioodcinkową anglojęzyczną produkcję na jego podstawie wyprodukuje niemieckie studio Story House Pictures, które wcześniej zrealizowało serialowy megahit „Sisi”.

Na imię mi Ana. Byłam żoną Jezusa z Nazaretu, syna Józefa. Nazywałam go Ukochanym, a on mnie Małym Grzmotem, zawsze się przy tym śmiejąc – czytamy w oficjalnym opisie fabuły powieści „Księgi tęsknot”. Tak rozpoczyna się opowieść młodej Żydówki z zamożnej rodziny, blisko związanej z dworem tetrarchy Heroda Antypasa. O jej losie decydują mężczyźni i tradycje, a przekleństwem nastolatki jest pęd do wiedzy, który nie pozwala się jej podporządkować. Książka Sue Monk Kidd przedstawia z kobiecej perspektywy wydarzenia znane z Nowego Testamentu.

Jak przypomina portal „Variety”, „Księga tęsknot” została przełożona na siedemnaście języków, w tym polski, a serial na jej podstawie będzie trzecią ekranizacją powieści Kidd. Napisane przez nią „Sekretne życie pszczół” sprzedało się w liczbie ponad 8 milionów egzemplarzy, a w filmie na podstawie książki wystąpiły Queen Latifah, Dakota Fanning oraz Jennifer Hudson.

Swoim spojrzeniem na książkę Kidd podzielił się producent powstającego serialu, Andreas Gutzeit. „Jezus był Żydem. Aby w tamtych czasach być żydowskim mężczyzną, trzeba było mieć żonę. To jeden z ważniejszych argumentów współczesnych historyków odnośnie historycznej postaci, jaką jest Jezus. W momencie śmierci Jezusa na krzyżu, w Judei działo wielu mesjaszy. Tym, co go od nich odróżniało, był fakt, że nie mówił, iż przybywa w celu uwolnienia Żydów z rzymskiej niewoli. Mówił, że chce nauczać o miłości. Scenarzyści rozumieją, że miłość to coś, czego doświadczył każdy” – tłumaczy.

Zarys scenariusza serialu „The Book of Longing” stworzyła Swantje Oppermann („Godność”). Ale do napisania pełnego scenariusza Andreas Gutzeit chce zaprosić do tworzenia serialu scenarzystów z całego świata. Ma nadzieje na znalezienie twórców, którzy świetnie znają żydowską kulturę. Nie chce, aby jego produkcja przypominała „sandałowe kino z Hollywood”. Zdjęcia do serialu realizowane będą w Maroku, Tunezji, Jordanii oraz na południu Hiszpanii. (PAP Life)

ep/