Powstał pomysł na zapewnienie opieki dzieciom posłów i posłanek w Sejmie

2023-12-05 14:47 aktualizacja: 2023-12-05, 15:51
wózek dziecięcy na galerii sejmowej, fot. PAP/Tomasz Gzell
wózek dziecięcy na galerii sejmowej, fot. PAP/Tomasz Gzell
Chcielibyśmy zorganizować opiekę dla dzieci posłów i posłanek w dniach posiedzeń Sejmu, wtedy, kiedy pracują komisje - powiedział we wtorek na konferencji prasowej marszałek Sejmu Szymon Hołownia. "Chciałbym, żeby Sejm był miejscem, do którego rodzice mogą przychodzić z dziećmi" - dodał.

Marszałek Hołownia przekazał na konferencji prasowej, że chciałby zorganizować w Sejmie opiekę nad dziećmi posłów, posłanek, pracowników Sejmu w dniach posiedzeń izby niższej.

"Poprosiłem ministra Jacka Cichockiego (szef Kancelarii Sejmu - PAP), żeby rozesłał pytanie do klubów parlamentarnych, zapytamy też pracowników, zobaczymy, jaka jest skala, bo chcielibyśmy pomyśleć nad organizacją opieki nad dziećmi posłów i posłanek w dniach posiedzeń, w dniach bezpośrednio poprzedzających, wtedy, kiedy pracują komisje. Myślę, że jesteśmy w stanie taki rodzaj tymczasowego przedszkola posiedzeniowego, takiego klubiku dziecięcego, zorganizować na poziomie żłobka i na poziomie przedszkola" - powiedział Hołownia.

"Sam jestem ojcem, moja żona też pracuje, wiem, jak czasami jest bardzo trudno spiąć godziny pracy opiekunki z godzinami pracy żłobka, przedszkola, czasami wypadają jakieś choroby. Myślę, że powinniśmy być na to otwarci. Myślę, że to miejsce na tym zyska, jeżeli będziemy sobie stale przypominali, dla kogo to robimy" - podkreślił.

Jak mówił, "takie pytanie zostanie rozesłane w najbliższych dniach do klubów, do koła". "Zobaczymy, jakie jest zainteresowanie, ile posłanek, posłów zgłasza takie zainteresowanie i będziemy próbowali zorganizować taką opiekę, żeby można było spokojnie głosować, skupić się na pracy, wtedy ktoś kompetentny będzie się dzieckiem zajmował, będzie mogło spokojnie spędzić czas z rówieśnikami" - powiedział.

"Jeżeli zainteresowanie wśród posłów będzie duże i okaże się, że jest zainteresowanie również wśród pracowników Kancelarii, którzy tu czasami do późna muszą siedzieć, to będziemy się zastanawiali nad rozwinięciem tego projektu" - zapowiedział marszałek Sejmu.

"Chciałbym, żeby ten Sejm był miejscem, do którego rodzice po prostu mogą przychodzić z dziećmi i który jest przyjaznym miejscem również dla naszych pociech, dla nas wszystkich, którzy tutaj pracujemy, a nie jest to nic nadzwyczajnego, możemy się o to tutaj pokusić" - dodał. 

"Chciałbym bardzo pokazać inną twarz Sejmu, ugościć tych, którzy wspólnoty bardzo potrzebują"

Planowane jest spotkanie opłatkowe parlamentarzystów, formuła ma być ekumeniczna - poinformował we wtorek marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Wyraził nadzieję, że uda się też w Sejmie zorganizować wigilię dla osób potrzebujących.

Podał, że „tradycyjny opłatek” w Sejmie odbędzie się w okolicach posiedzenia budżetowego, około 20 grudnia.

"Kto będzie chciał wziąć udział, ten weźmie, w takiej czy innej formule. Chciałbym, żeby ta formuła była ekumeniczna, jeśli mają być duchowni, to przedstawiciele wszystkich głównych wyznań chrześcijańskich w Polsce” – powiedział Hołownia.

"Żeby ci, którzy wierzą, mogli refleksję wzbudzić, a ci, którzy nie wierzą, po prostu podzielić się opłatkiem i dobrze sobie życzyć w tym specjalnym czasie, przy dźwięku wspaniałych polskich kolęd” – dodał.

Marszałek Sejmu wyraził nadzieję, że uda się też w Sejmie zorganizować wigilię dla osób w potrzebie. Osób, które jak mówił – „źle się mają, którym się źle powodzi, którym w jakiś sposób podłożyło kłodę pod nogi albo weszło w trudne zakręty”.

"Myślę, że to bardzo ważne, żebyśmy w takim miejscu jak to, pokazywali, że to nie jest pałac na górze, tylko, że jest dom nas wszystkich, niezależnie od tego, w jakim momencie życia jesteśmy, czy jesteśmy w kryzysie bezdomności, czy jesteśmy w samotności, czy jesteśmy w kryzysie migracyjnym, czy w jeszcze jakimś innym” – powiedział marszałek.

Chciałbym bardzo pokazać, i chyba wszyscy chcielibyśmy pokazać w kierownictwie Sejmu, taką zupełnie inna twarz tego miejsca, ugościć tych, którzy (…) wspólnoty bardzo potrzebują” – dodał. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska, Karol Kostrzewa, Katarzyna Lechowicz-Dyl

nl/