O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Pozbawione dzieciństwa. PAH: ponad 400 mln dzieci żyje w krajach, w których trwają wojny i konflikty

Ponad 400 mln dzieci na całym świecie żyje w krajach, w których trwają wojny i konflikty. Są świadkami bombardowań swoich domów, placów zabaw i szkół, tracą bliskich – podała Polska Akcja Humanitarna. Organizacja prosi o wsparcie dla najbardziej bezbronnych ofiar przemocy.

Ukraina. Dziecięce zabawki przed zniszczonym budynkiem mieszkalnym w Krzywym Rogu Fot. PAP/Leszek Szymański
Ukraina. Dziecięce zabawki przed zniszczonym budynkiem mieszkalnym w Krzywym Rogu Fot. PAP/Leszek Szymański

W informacji prasowej PAH napisano, że "w ciągu ostatnich dwóch lat dzieci na obszarach przyfrontowych Ukrainy spędziły od 3 do 5 tys. godzin, czyli równowartość 4 do 7 miesięcy, ukrywając się w piwnicach i na stacjach metra, podczas alarmów przeciwlotniczych". "Jak podaje Unicef, 1 na 5 z nich wykazywało typowe objawy zespołu stresu pourazowego, a trzy czwarte osób w wieku od 14 do 34 lat zgłaszało potrzebę pomocy psychologicznej" - dodano.

Więcej

Noworodek w inkubatorze w szpitalu Nasser w Strefie Gazy. Zdj. ilustracyjne. fot. PAP/DPA/Mohammed Talatene

Strefa Gazy piekłem dla nowo narodzonych dzieci

Podkreślono, że również tysiące kilometrów dalej, w Strefie Gazy, "sytuacja jest dramatyczna". "Od października 2023 r. sierotami zostało ponad 19 tys. dzieci, a 70 proc. karmiących matek cierpi na niedobór pokarmu z powodu stresu i niedożywienia" - czytamy.

Polska Akcja Humanitarna od ponad 31 lat niesie pomoc cywilom poszkodowanym w konfliktach zbrojnych

Magdalena Foremska z PAH zwróciła uwagę, że "Ukraina, Jemen czy Strefa Gazy to nie tylko miejsca najbardziej krwawych konfliktów zbrojnych, ale zarazem domy dla milionów dzieci". "W brutalny sposób są one jednak pozbawiane dzieciństwa. Trauma, z którą przychodzi im żyć, odciska piętno na ich przyszłości i codziennym funkcjonowaniu" - podkreśliła.

Polska Akcja Humanitarna od ponad 31 lat niesie pomoc cywilom poszkodowanym w konfliktach zbrojnych – wśród nich dużą część stanowią dzieci. Organizacja zapewnia im dostęp do wody, pożywienia i środków higieny, a także remontuje sale szkolne, wyposaża kliniki, opłaca psychologów.

"To, co istotne dla dzieci, to poczucie bezpieczeństwa" – przypomniała Yuliia Tkachuk z PAH. "Dlatego w programie Pajacyk nie tylko zapewniamy ciepłe posiłki, ale także otaczamy opieką psychologiczną wiele dzieci, które trafiły do Polski z powodu zagrożeń w swoim kraju. Mamy możliwość pokazać im, że są ważne i tutaj ktoś o nie dba. I że naprawdę zasługują na dobro" - dodała.

Z programu "Pajacyk - pomoc psychospołeczna" w ramach specjalnej edycji skierowanej do dzieci z Ukrainy skorzystało ponad 6 tys. osób. Odbywają się konsultacje indywidualne, warsztaty, spotkania dla rodziców. "Wszystko po to, aby pomóc młodym ludziom żyjącym z wojenną traumą" - napisano.

PAH jest obecna w rejonach największych konfliktów zbrojnych: w Jemenie, Strefie Gazy, Ukrainie, a także tam, gdzie społeczności próbują poradzić sobie ze skutkami lat wojny domowej – Sudanie Południowym czy Somalii. Wszędzie tam każdego dnia niesie ratującą zdrowie i życie pomoc humanitarną.

Jak zaznaczono, "nie byłoby to możliwe bez wpłat osób i firm, które nie pozostają obojętne na cierpienie i potrzeby najmłodszych". "To ich solidarność pozwala organizacji codziennie działać na rzecz dzieci na trzech kontynentach" - przypomniano. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

gn/

Tematy

Zobacz także

  • Dziecko w szpitalu (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/HAITHAM IMAD

    Ponad 3 mln zgonów dzieci na świecie z powodu infekcji opornych na antybiotyki

  • Fot. PAP/ Leszek Szymański (zdjęcie ilustracyjne)

    Czworo małych dzieci bez opieki w domu. Rodzice kompletnie pijani

  • Fot. PAP/Bodo Schackow (zdjęcie ilustracyjne)

    Rosyjskie służby werbują ukraińskie dzieci do ataków terrorystycznych

  • Strefa Gazy Fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD

    Rozlew krwi w Strefie Gazy. Władze lokalne: zginęło ponad 500 osób, w tym przeszło 190 dzieci

Serwisy ogólnodostępne PAP