„Wisła w Wyszogrodzie i w Kępie Polskiej zaczęła opadać. Utrzymuje się co prawda jeszcze powyżej stanów ostrzegawczych, ale w ciągu najbliższych dni, jak przewidują prognozy, rzeka opadnie poniżej ich poziomu” - powiedział w piątek PAP Kamil Zieliński, kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie w Płocku.
Jak dodał, w Wykowie, gdzie został przekroczony stan alarmowy, Wisła także już opada i tendencja spadkowa również tam jest prognozowana na najbliższe dni.
Kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie w Płocku przypomniał, że w powiecie płockim nadal obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe - do odwołania. „Cały czas, we współpracy z gminami, mimo spadku poziomu Wisły monitorujemy sytuację na rzece” - zapewnił Zieliński.
W piątek przed południem rano poziom Wisły w Wyszogrodzie osiągnął 520 cm, czyli jeszcze 20 cm powyżej stanu ostrzegawczego, przy stanie alarmowym 550 cm, natomiast w Kępie Polskiej poziom rzeki wynosił w tym czasie 482 cm, czyli 32 cm ponad stan ostrzegawczy, przy stanie alarmowym 500 cm. Oznacza to, że poziom wody w ciągu doby obniżył się tam o około 11 do 16 cm.
Podobnie jest w Wykowie, gdzie w piątek rano poziom Wisły, utrzymując się jeszcze wciąż powyżej stanu alarmowego - 430 cm, obniżył się w ciągu doby o około 20 cm.
Z uwagi na przybór Wisły jeszcze we wtorek ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe dla miast i gmin Wyszogród, Bodzanów oraz Gąbin, a także gmin: Mała Wieś, Słupno, Słubice i Nowy Duninów w powiecie płockim - w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej przekroczone zostały wówczas stany ostrzegawcze.
W piątek w Płocku na jednym z czterech wodowskazów Wisła osiągnęła poziom 215 cm, czyli 5 cm ponad stan ostrzegawczy.
„To nieznaczne przekroczenie. Ponieważ w górze Wisły, w Wyszogrodzie i w Kępie Polskiej, widzimy już spadki, a na rzece nie ma zjawisk lodowych i przepływy wody są dosyć duże, nie podjęliśmy decyzji o ogłoszeniu pogotowia przeciwpowodziowego” - wyjaśnił dyżurny Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Płocku.
Podkreślił jednocześnie, że sytuacja na Wiśle w rejonie Płocka jest na bieżąco monitorowana.
Obserwowany obecnie przybór Wisły w środkowym jej biegu, w tym w okolicy Płocka, także jej wyższy poziom na terenie siedmiu gmin powiatu płockiego, spowodowany jest spływaniem wód roztopowych z górnego biegu rzeki. (PAP)
Autor: Michał Budkiewicz
kno/