Ppłk SG Andrzej Juźwiak: rośnie liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy, będzie wyższa niż w 2023 r.

2024-09-18 09:48 aktualizacja: 2024-09-18, 17:11
Ppłk SG Andrzej Juźwiak o zaangażowaniu Straży Granicznej w walkę z powodzią, bezpieczeństwie wschodniej granicy, próbach jej nielegalnego przekroczenia, atakach na funkcjonariuszy, przemytnikach ludzi, obchodach 100-lecia powstania KOP oraz rekordowej liczbie aplikacji i przyjęć do SG.

Ppłk SG Juźwiak w Studiu PAP pytany o aktualną sytuację na granicy polsko-białoruskiej powiedział, że liczba prób jej nielegalnego przekroczenia jest stosunkowo stabilna - chodzi o ok 100 wykrytych przypadków dziennie. Dodał, że porównując liczby z rokiem 2023 r. ten będzie "bardziej aktywny" jeśli chodzi o liczbę prób.

"Od początku roku, jeśli chodzi o polsko-białoruski odcinek granicy odnotowaliśmy prawie 26 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia. Można powiedzieć, że w zasadzie ta liczba zbliża się już do liczby z ubiegłego roku. Mówimy tutaj o całym 2023 roku, kiedy to odnotowaliśmy ponad 26 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy" - zauważył rzecznik.

Jak podkreślił, 24 godziny na dobę o bezpieczeństwo tego odcinka dbają funkcjonariusze SG wraz z policjantami i żołnierzami Wojska Polskiego. Oprócz powstrzymywania prób nielegalnego przekroczenia granicy, funkcjonariusze SG zajęci są także pracą nad wnioskami formalnymi, chociażby z decyzjami związanymi z ochroną międzynarodową a także walką z przemytnikami ludzi.

"Chodzi o pomocnictwo i organizację nielegalnej imigracji. W tym roku na terenie całego kraju zarzuty związane z pomoc w organizowaniu nielegalnej imigracji usłyszało łącznie 480 osób" - powiedział. Dodał, że służby na bieżąco obserwują działania tych przestępców, którzy cały czas starają się wyszukiwać nowe drogi i sposoby przemytu.

Ppłk SG Juźwiak zaznaczył, że służby patrolujące granicę nadal wielokrotnie spotykają się z agresją ze strony osób próbujących ją przekroczyć. W ich kierunku nadal lecą kamienie i gałęzie. Podkreślił, że sytuacja nieco uspokoiła się wraz z wprowadzeniem strefy buforowej.

Od 13 czerwca na ok. 60 km granicy z Białorusią w powiecie hajnowskim (Podlaskie) obowiązuje strefa buforowa z zakazem przebywania. Została wprowadzona na podstawie rozporządzenia MSWiA – najpierw na 90 dni, a od 11 września na kolejne 90 dni. Na ponad 40 km nie wolno przebywać w pasie o szerokości 200 m od linii granicy, na 16 km pas ma ok. 2 km szerokości.

Według wyliczeń służb zabezpieczających granicę z Białorusią (SG, wojska i policji) w pierwszych trzech miesiącach działania strefy buforowej liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy białorusko-polskiej spadła o ponad 60 proc. w relacji do trzech miesięcy poprzedzających wprowadzenie strefy. Od 13 czerwca zatrzymano ponad 70 pomocników i organizatorów nielegalnego przekraczania granicy. (PAP)

Rozmawiał Adrian Kowarzyk

kgr/