Premier Kanady: Holokaust to jeden z najtragiczniejszych rozdziałów historii

2024-01-27 22:09 aktualizacja: 2024-01-28, 10:30
Premier Kanady Justin Trudeau, fot. PAP/PA/The Canadian Press/Sean Kilpatrick
Premier Kanady Justin Trudeau, fot. PAP/PA/The Canadian Press/Sean Kilpatrick
Holokaust był jednym z najtragiczniejszych rozdziałów historii – podkreślił premier Kanady Justin Trudeau w oświadczeniu towarzyszącym obchodzonemu w sobotę Międzynarodowemu Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Trudeau przypomniał, że podczas II wojny światowej życie straciło ponad 6 mln Żydów, z czego ponad milion w niemieckim nazistowskim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau, do którego 27 stycznia 1945 roku weszły wojska sowieckie.

„Nazistowskie ludobójstwo Żydów pozostaje największym w ludzkiej historii, dotyczyło dwóch trzecich żydowskiej ludności w Europie. Setki tysięcy Roma i Sinti, miliony osób z innych grup: Słowian, członków społeczności LGBTQI+, osób z niepełnosprawnościami i politycznych oponentów stało się również celem nazistów” - podkreślił premier wskazując, że do końca wojny zamordowano ponad 11 mln osób.

„Ponawiamy nasze zobowiązanie, by nigdy o tym nie zapomnieć” - dodał.

„Każda z tych historii służy jako trwałe przypomnienie o konsekwencjach nienawiści i dyskryminacji” - powiedział Trudeau zwracając uwagę, że w ostatnich miesiącach notowany jest duży wzrost antysemityzmu na świecie, w tym także w Kanadzie. Premier zachęcił do zapoznawania się z historią.

W Kanadzie działa specjalny wysłannik ds. ochrony pamięci o Holokauście i walki z antysemityzmem, a od niedawna tę funkcję pełni Deborah Lyons. Lyons i burmistrz Toronto Olivia Chow wzięły udział w czwartek w specjalnej uroczystości w ratuszu tego miasta zorganizowanej przez Centrum Przyjaciół Szymona Wiesenthala. Lyons podkreśliła, że po ataku palestyńskiego Hamasu na Izrael 7 października widoczny jest wzrost antysemityzmu, także w Toronto. „Nigdy więcej jest teraz” - podkreśliła, zwracając uwagę na rolę każdego Kanadyjczyka w przeciwdziałaniu dezinformacji.

Wśród uczestników uroczystości w ratuszu była też urodzona w 1929 roku w Lublinie Rose Lipszyc, której rodzina zginęła w obozach koncentracyjnych, a której udało się przeżyć pod fałszywą polską tożsamością. Lipszyc w 1952 roku razem z mężem przyjechała do Kanady i od tego czasu zajmuje się edukacją na temat Holokaustu. „Od 7 października horror czasów dzieciństwa powraca” - mówiła kobieta.

Według danych policji w Toronto, liczba przestępstw motywowanych nienawiścią wzrosła w 2023 roku o 42 proc., z 248 w 2022 roku do 353 w 2023 r. 132 z nich stanowiły przestępstwa o charakterze antysemickim. W 2022 r. antysemickich incydentów było w Toronto 65.

Uroczystości i spotkania naukowe organizowało też wiele miast i uniwersytetów kanadyjskich, przypominając o konieczności edukacji o Holokauście. Uniwersytet Alberty podkreślił w umieszczonym na stronie internetowej artykule, że z badania przeprowadzonego w 2019 roku przez Azrieli Foundation wynika, iż jedna piąta Kanadyjczyków poniżej 34. roku życia nie była pewna, czy w ogóle słyszała, że Holokaust miał miejsce. W 2021 r. jedna trzecia północnoamerykańskich nastolatków uważała, że Holokaust to wymysł lub przesadzone opowieści.

„Wszechobecność mediów społecznościowych i AI, którą charakteryzuje przeciążenie informacją (…) głęboko komplikuje problem prawdy i pamięci (…). Ale musimy przypominać, że fakty istnieją i mają znaczenie” - podkreślił cytowany w artykule dr Naor Cohen z Haskayne School of Business na Uniwersytecie Alberty.

Na Queen's University w Kingston (Ontario), gdzie odbywa się seria wykładów na temat współczesnego antysemityzmu, w czwartek wykład wygłosił prof. Jan Grabowski z Uniwersytetu Ottawskiego, mówiąc o zniekształcaniu Holokaustu jako nowej formy zaprzeczania Holokaustowi, w tym w Polsce.

Muzeum Holokaustu w Toronto organizuje w niedzielę specjalny dzień edukacyjny dla rodzin. Prowincje Ontario i Kolumbia Brytyjska ogłaszały w minionych miesiącach zmiany w programach szkolnych, których celem jest obowiązkowa edukacja o Holokauście.

 

Z Toronto Anna Lach (PAP)

sma/