W niedzielę tuż po godzinie 11 w szkole podstawowej przy ulicy Spartańskiej na warszawskim Mokotowie pojawił się premier Mateusz Morawiecki w towarzystwie żony i dwójki dzieci. W lokalu było już wiele osób czekających na możliwość oddania głosu. Premier wraz z rodziną ustawił się w kolejce do komisji nr. 113.
Po odebraniu kart kolejne kilka minut czekał na wolny stolik. Najpierw karty do urny wrzuciła żona premiera z córką a później szef rządu z synem. Po głosowaniu cała rodzina wyszła z lokalu wyborczego, który zaczął się coraz bardziej zapełniać.
Kolejka po odbiór kart wyborczych liczyła 30-40 osób.
Morawiecki: dodatkowe pytania o kartę referendalną są łamaniem ciszy wyborczej
Wszelkie komentarze czy dodatkowe pytania o kartę referendalną – ze strony kogokolwiek, również członków komisji wyborczych – są sugestią i łamaniem ciszy wyborczej, które należy zgłaszać - napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.
My już zagłosowaliśmy! ✅🗳️🇵🇱
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) October 15, 2023
PS. Pamiętajcie, że wszelkie komentarze czy dodatkowe pytania o kartę referendalną – ze strony kogokolwiek, również członków komisji wyborczych – są sugestią i łamaniem ciszy wyborczej. Należy to zgłaszać. pic.twitter.com/u43WL2JVYc
"Pamiętajcie, że wszelkie komentarze czy dodatkowe pytania o kartę referendalną – ze strony kogokolwiek, również członków komisji wyborczych – są sugestią i łamaniem ciszy wyborczej. Należy to zgłaszać" - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
Szef rządu wraz z rodziną zagłosował w niedzielę przed południem na warszawskim Mokotowie.
Państwowa Komisja Wyborcza w komunikacie skierowanym do Okręgowych Komisji Wyborczych poleciła im niezwłocznie przekazać komisjom obwodowym, że wyborca ma prawo odmówić przyjęcia którejś z kart do głosowania, natomiast komisja obwodowa nie może pytać, które karty wydać.
PKW napisała w komunikacie, że w związku z docierającymi do niej "bardzo licznymi skargami, że obwodowe komisje wyborcze pytają wyborców, które karty do głosowania wydać", poleca, aby niezwłocznie przekazać komisjom obwodowym, iż "działanie takie jest niedopuszczalne oraz że mają one obowiązek postępować zgodnie z procedurą wydawania kart do głosowania określoną w pkt 49-51 wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych dotyczących zadań i trybu przygotowania oraz przeprowadzenia głosowania w obwodach głosowania utworzonych w kraju w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz w referendum ogólnokrajowym". (PAP)
Autorzy: Marta Stańczyk, Aleksander Główczewski
kgr/