O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Premier Mołdawii: Rosja chce wywołać kryzys, by zagrozić bezpieczeństwu naszego kraju

Posługując się energią jak bronią strategiczną Rosja chce wywołać kryzys, by zagrozić bezpieczeństwu Mołdawii - oświadczył mołdawski premier Dorin Recean, cytowany przez agencję IPN. Ostrzegł przed wykorzystaniem przez Moskwę terytorium Naddniestrza do zaatakowania Ukrainy.

Dorin Recean Fot. PAP/EPA/DUMITRU DORU
Dorin Recean Fot. PAP/EPA/DUMITRU DORU

Według premiera celem Moskwy jest doprowadzenie do kryzysu humanitarnego w separatystycznym Naddniestrzu, który następnie może przerodzić się w kryzys bezpieczeństwa całego kraju.

Więcej

Żołnierz rosyjski na tle litery "Z". Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

ISW: Rosja może dążyć do destabilizacji Mołdawii prowadząc działania w Naddniestrzu

Recean ocenił też, że Rosja chce wpłynąć na wyniki jesiennych wyborów parlamentarnych w Mołdawii. Jak wyjaśnił, gdyby w kraju powstał prorosyjski rząd Moskwa mogłaby wzmocnić swoją obecność wojskową w Naddniestrzu, a następnie jej siły mogłyby zaatakować Ukrainę z terytorium separatystycznej republiki.

Zainstalowanie prorosyjskich władz w Kiszyniowie umożliwiłoby też zabezpieczenie amunicji magazynowanej w Naddniestrzu, w tym w posowieckim magazynie w miejscowości Cobasna, przy samej granicy z Ukrainą, który jest największym tego typu obiektem w Europie Wschodniej - ostrzegł premier. W magazynie znajduje się około 20 ton amunicji, z czego około 6 ton wciąż nadaje się do użytku.

Według ekspertów potencjalna eksplozja na terenie kontrolowanego przez rosyjską armię składu osiągnęłaby siłę 10 kiloton (bomba atomowa zrzucona na Hiroszimę miała moc 15 kiloton).

"Jest tam siła militarna, która może zmienić bieg wojny w Ukrainie, składająca się z niemal 10 tys. żołnierzy" - podkreślił Recean.

Naddniestrze do tej pory zaopatrywane było w darmowy gaz przez rosyjski Gazprom. 1 stycznia Rosja wstrzymała dostawy gazu do Naddniestrza, gdy Ukraina nie przedłużyła umowy z Moskwą na tranzyt gazu przez swoje terytorium. Separatystyczne władze oświadczyły, że region mierzy się z "kryzysem energetycznym i humanitarnym". Kilka dni temu władze w Tyraspolu zapowiedziały, że Moskwa może dostarczyć surowiec w ramach "pomocy humanitarnej". (PAP)

ndz/ fit/ know/

Zobacz także

  • Urna wyborcza. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Mołdawia. Wybory parlamentarne odbędą się 28 września

  • Specjalnie dla PAP

    Polski ksiądz w Mołdawii: w tzw. Naddniestrzu nie ma dziś perspektyw rozwoju [NASZE WIDEO]

  • Zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/DUMITRU DORU
    Specjalnie dla PAP

    Ekspert: Mołdawia to jedno z najszybciej wyludniających się państw na świecie

  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i prezydentka Mołdawii Maia Sandu w Kijowie. Fot. PAP/Vladyslav Musiienko

    Mołdawia i Ukraina w gotowości. "Możemy zaspokoić potrzeby energetyczne Naddniestrza"

Serwisy ogólnodostępne PAP