Szefowie rządów Polski i Szwecji spotkali się w poniedziałek w Warszawie. Podczas wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu, Tusk podkreślił, że obaj potwierdzili, że Polskę i Szwecję "łączy praktycznie wszystko, jeśli chodzi o zdarzenia jakie towarzyszą nam od wielu miesięcy".
"Polska i Szwecja są w awangardzie najbardziej zaangażowanych jeśli chodzi o pomoc Ukrainie. Długo rozmawialiśmy o potrzebie zacieśnienia współpracy obronnej, militarnej zarówno w Europie między wszystkimi krajami członkowskimi, jak i bilateralnie między Polską a Szwecją" - powiedział szef polskiego rządu.
"Mamy dokładnie tę samą opinię na temat rosyjskiej agresji na Ukrainie, potrzeby pomocy Ukrainie, potrzeby utrzymania więzi transatlantyckich. (...) Europa, Stany Zjednoczone, i szerzej cały Pakt Północnoatlantycki, muszą być solidarne, odpowiedzialne i działać ramię w ramię. Nie ma tutaj miejsca ani przestrzeni na jakiekolwiek wątpliwości czy nielojalności" - zaznaczył premier.
❗ Mamy dokładnie tę samą opinię na temat agresji rosyjskiej na Ukrainę, potrzeby pomocy dla 🇺🇦, pomocy utrzymania więzi transatlantyckich - premier @DonaldTusk 🇵🇱 pic.twitter.com/iLtVYH7MOE
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) February 19, 2024
Tusk zapewnił także o pełnym wsparciu Polski dla obecności Szwecji w NATO; obecnie szwedzkie władze pracują bowiem nad akcesją kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przyjęcie Szwecji do NATO ratyfikowały już wszystkie państwa Sojuszu poza rządzonymi przez Viktora Orbana Węgrami.
Premier Tusk ocenił, że szwedzka decyzja o przystąpieniu do NATO była "jedną z najlepszych wiadomości, jakie usłyszeliśmy w Warszawie". "To daje nam poczucie większego bezpieczeństwa, większej solidarności. Współpraca między nami także w NATO to coś bardzo obiecującego" - zaznaczył.
Wyraził, że "epopeja" Szwecji wkrótce znajdzie swój finał. "Byłoby niewybaczalnym błędem gdyby jedno państwo natowskie zablokowało obecność drugiego państwa, gotowego do aktywnej pracy na rzecz naszego wspólnego bezpieczeństwa" - powiedział Tusk. Zapewnił, że premier Kristersson może liczyć na Polskę i na niego jeśli chodzi o działania na rzecz jak najszybszego zakończenia tego procesu. "I proszę w każdej chwili, proszę się nie wahać, Polska i ja osobiście i jesteśmy gotowi do pełnego wsparcia w tej sprawie" - zadeklarował premier, zwracając się do szefa szwedzkiego rządu.
Przyszłe partnerstwo w NATO, unijna współpraca w zakresie bezpieczeństwa i kooperacja naszego przemysłu zbrojeniowego głównymi tematami mojego spotkania z @SwedishPM Ulfem Kristerssonem. pic.twitter.com/ryHChWPMAW
— Donald Tusk (@donaldtusk) February 19, 2024
Kristersson podkreślił natomiast, że Szwecja i Polska oraz inne kraje nadbałtyckie widzą duży potencjał współpracy w zakresie bezpieczeństwa i obrony. Złożył też kondolencje rodzinie Aleksieja Nawalnego, lidera rosyjskiej opozycji. Jak ocenił, prezydent Rosji Władimir Putin ponosi osobistą odpowiedzialność za śmierć Nawalnego. "Takie osoby, jak Putin powinny być doprowadzone przed wymiar sprawiedliwości" - dodał.
Jak poinformował, Szwecja chciałaby, by UE rozważyła wprowadzenie kolejnego pakietu sankcji w reakcji na śmierć Nawalnego. Jego zdaniem, to będzie najlepszy sposób na uczczenie życia rosyjskiego opozycjonisty, a także dowód wsparcia dla walczącej Ukrainy. "Musimy się mobilizować, by Ukraina mogła przeciwstawiać się brutalnej rosyjskiej agresji. To, co robimy dzisiaj, będzie miało wpływ na wynik wojny i nasze wspólne bezpieczeństwo" - zaznaczył premier Szwecji.
Podkreślił, że "żyjemy w niebezpiecznej rzeczywistości najeżonej wyzwaniami dla bezpieczeństwa i obrony, najważniejszymi od czasu zimnej wojny". "Z premierem Tuskiem mówiliśmy o tym, aby zwiększyć naszą odpowiedzialność za bezpieczeństwo i za wzmocnienie potencjału produkcji zbrojeniowej w Europie, w tym Polsce i Szwecji. Jesteśmy gotowi na wzmocnienie naszej dwustronnej współpracy w zakresie obrony i bezpieczeństwa, również już jako członek NATO. Podobnie jak inne państwa bałtyckie chcielibyśmy wzmocnić bezpieczeństwo w całym obszarze Morza Bałtyckiego" - oświadczył Kristersson.
Jako możliwe obszary współpracy Polski i Szwecji wskazał biznes i innowacyjność, a także walkę z międzynarodową przestępczością zorganizowaną. Zwrócił uwagę, że oba kraje złożyły wnioski o przystąpienie do Europejskiej Prokuratury. Dodał, że podczas wizyty w Warszawie towarzyszy mu szwedzki minister sprawiedliwości Gunnar Strömmer.
Kristersson przekazał, że podczas wizyty w Warszawie odwiedzi mieszczącą się tu siedzibę Frontexu. "Dowiem się, jak wyglądają prace nad ochroną zewnętrznych granic Unii, jak wygląda współpraca z Europolem w zakresie zwalczania przestępczości zorganizowanej, jak wyglądają operacje powrotowe" - wyliczył szef szwedzkiego rządu.
Rozmowa premierów Polski i Szwecji dotyczyła także kwestii wspólnej polityki europejskiej w zakresie zwalczania nieuczciwej konkurencji na wspólnym rynku. "To jest doświadczenie i szwedzkie, i polskie. Będzie także bardzo przydatne w kształtowaniu polityki europejskiej jeśli chodzi o kwestię rynku wewnętrznego, konkurencyjności, także w kwestiach geopolitycznych i obronnych. Będziemy współpracowali - Polska i Szwecja - także w najbliższych miesiącach bardzo intensywnie nad kształtowaniem takiej polityki europejskiej, która będzie chroniła także nasze kraje, nasze rynki przed nieuczciwą konkurencją" - powiedział premier Tusk.
Dodał, że poinformował szefa szwedzkiego rządu o problemach, jakie Polska ma ze swoim rynkiem, jeśli chodzi o produkty rolne i żywnościowe. Protesty naszych rolników mają sporo uzasadnienia. Będę oczekiwał od wszystkich naszych partnerów i przyjaciół w Europie współpracy na rzecz takich rozwiązań, które będą potrafiły pogodzić potrzebę ochrony klimatu z żywotnymi, absolutnie egzystencjalnymi interesami dużych grup społecznych i zawodowych, w naszym przypadku dotyczy to przede wszystkim rolników" - zaznaczył szef polskiego rządu.
Oprócz spotkania ze swoim odpowiednikiem premier Szwecji odwiedzi także podczas swojej wizyty Pałac Prezydencki, gdzie po godz. 14 spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. (PAP)
Autor: Mikołaj Małecki
mmi/