Strona amerykańska podkreśliła wsparcie USA dla Ukrainy w jej walce z rosyjską agresją. Rozmawiano też o dwustronnej współpracy na rzecz reformowania i wzmacniania gospodarki, w tym stworzenia na Ukrainie środowiska biznesowego atrakcyjnego dla prywatnych inwestorów - przekazała Brink w komunikacie na platformie X (d. Twitterze), odnosząc się do spotkania Szmyhala z Nuland.
During a meeting with @Denys_Shmyhal and @UnderSecStateP, we underscored U.S. support for Ukraine in its fight against Russia’s aggression and working together to reform and strengthen Ukraine’s economy and create a business environment that attracts private sector investment. pic.twitter.com/jBWgIQad3t
— Ambassador Bridget A. Brink (@USAmbKyiv) January 31, 2024
Wcześniej ambasador informowała, że wiceszefowa amerykańskiej dyplomacji spotkała się w Kijowie również z ministrem obrony Ukrainy Rustemem Umierowem. Nuland odwiedziła też jeden ze szpitali, w którym leczą się ukraińscy żołnierze - weterani walk z Rosjanami.
O rozmowie z amerykańską dyplomatką powiadomił także szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. Jak podkreślił, obie strony omówiły kwestie dotyczące współpracy wojskowej, wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów na potrzeby Kijowa, implementacji tzw. formuły pokojowej prezydenta Wołodymyra Zełenskiego jako sposobu na zakończenie wojny z Rosją oraz przygotowań do lipcowego szczytu NATO w Waszyngtonie.
Today, I received @UnderSecStateP Victoria Nuland in Kyiv to discuss continued US security assistance, increased defense industry cooperation, the use of frozen Russian assets, @ZelenskyyUa’s Peace Formula implementation, and the preparations for the NATO summit in Washington. pic.twitter.com/2mD6Fr9YS7
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) January 31, 2024
Podczas spotkania z dziennikarzami przedstawicielka Departamentu Stanu zapewniła, że Kongres USA przychyli się do wniosku prezydenta USA Joe Bidena i zdecyduje o przekazaniu dodatkowego wsparcia na rzecz Kijowa. "Amerykanie również rozumieją, co stanie się, jeśli (Ukraińcy) nie będą w stanie nie tylko przetrwać, ale także (właściwie) się rozwijać. Dlatego jestem pewna, że to przekonanie znajdzie odzwierciedlenie w głosowaniu w Kongresie" - oznajmiła Nuland, cytowana przez portal Ukrainska Prawda.
Administracja prezydenta Bidena podejmuje starania, by przeforsować w parlamencie przyjęcie pakietu o wartości ponad 61 mld dolarów przewidzianego na wydatki związane z pomocą dla Ukrainy. Propozycja ta spotyka się jednak ze sprzeciwem dużej części Republikanów, którzy uzależniają wsparcie Kijowa od radykalnej zmiany w polityce imigracyjnej państwa.
Pod koniec grudnia ubiegłego roku USA ogłosiły pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 250 mln dolarów, zawierający m.in. amunicję i elementy systemów obrony powietrznej. Według zapowiedzi Białego Domu była to ostatnia transza uzbrojenia, jaką Stany Zjednoczone mogły przekazać przed uchwaleniem nowych środków przez Kongres. (PAP)
mmi/