Prezydent Biden uznał leżące na Pacyfiku Wyspy Cooka i Niue za suwerenne państwa

2023-09-25 18:43 aktualizacja: 2023-09-25, 18:55
 Joe Biden jest gospodarzem szczytu Forum Stanów Zjednoczonych i Wysp Pacyfiku w Białym Domu, fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS
Joe Biden jest gospodarzem szczytu Forum Stanów Zjednoczonych i Wysp Pacyfiku w Białym Domu, fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS
Prezydent USA Joe Biden ogłosił w poniedziałek, że oficjalnie uznaje dwa terytoria Pacyfiku, Wyspy Cooka i Niue, za "suwerenne i niepodległe państwa". Według agencji AFP to próba wzmocnienia pozycji USA na Oceanie Spokojnym względem Chin.

Amerykański prezydent, który w poniedziałek jest gospodarzem drugiego szczytu USA-Wyspy Pacyfiku, przypomniał w komunikacie prasowym, że Wyspy Cooka mają "długą historię współpracy" ze Stanami Zjednoczonymi. Stwierdził też, że Niue to małe terytorium, które odegrało "ważną i konstruktywną rolę" w tej części świata, szczególnie w walce ze zmianami klimatycznymi.

AFP przypomina, że Niue to maleńkie autonomiczne państwo, zamieszkane przez zaledwie 1700 mieszkańców i będące w wolnym stowarzyszeniu z Nową Zelandią. Władze wysepki bardzo dbają o ochronę swojego ekosystemu, zakazując w dużej części swojej morskiej strefy ekonomicznej połowu ryb czy prac wydobywczych.

Mówiąc o Wyspach Cooka, Biden przypomniał w komunikacie prasowym, że Stany Zjednoczone zbudowały tam pasy startowe lotnisk. Oficjalne uznanie tego archipelagu, liczącego około 17 000 mieszkańców, za niepodległe państwo powinno zdaniem Białego Domu umożliwić w szczególności lepszą walkę z nielegalnymi połowami, a także zmianami klimatycznymi, czyli dwoma problemami wspólnymi dla wielu mikropaństw na Pacyfiku. (PAP)

sma/