Prezydent Duda wraz z prezydentami państw bałtyckich w litewskiej Kłajpedzie wziął udział w uroczystości przekazania Litwie pływającego terminalu gazowego Independence, kluczowego dla bezpieczeństwa energetycznego Litwy. Właścicielem jednostki była dotąd firma transportowa z Norwegii.
"Dziś wszyscy widzimy i naprawdę doceniamy podjętą w odpowiednim czasie decyzję o dywersyfikacji dostaw gazu i poprawie bezpieczeństwa energetycznego naszego regionu" - powiedział prezydent Duda, podkreślając, że Independence stanowi m.in. integralną część Inicjatywy Trójmorza.
Prezydent ocenił, że "historia Trójmorza, to historia triumfalnej realizacji ambitnych celów". "Ta instalacja i ta szczególna okazja, to jedne z jej najlepszych rozdziałów" - podkreślił, przypominając o zbliżającym się przyszłorocznym szczycie Inicjatywy w Warszawie
Prezydent @AndrzejDuda przybył do Kłajpedy, gdzie wspólnie z Przywódcami Litwy @GitanasNauseda 🇱🇹, Łotwy @edgarsrinkevics 🇱🇻 i Estonii @AlarKaris 🇪🇪wziął udział w ceremonii uroczystego przekazania Litwie aktu własności pływającej instalacji do magazynowania i regazyfikacji… pic.twitter.com/gPCNi9MyS6
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) December 6, 2024
Jak oznajmił, przez ponad 1000 dni rosyjskiej inwazji na Ukrainę "Kreml zrobił wiele, aby podważyć stabilność regionu i naszą jedność". "A jednak stoimy tutaj, silniejsi i bardziej zjednoczeni niż kiedykolwiek" - powiedział prezydent Duda.
"Jesteśmy dobrze przygotowani do przeciwdziałania podłym rosyjskim prowokacjom i aktom sabotażu. Nasze wspólne wysiłki na rzecz rozbudowy infrastruktury krytycznej, a tym samym zmniejszenia naszej zależności od wrogiego sąsiada, opłacają się w obecnym momencie próby” - ocenił.
"Pływająca jednostka LNG Independence pod litewską banderą, wraz z interkonektorem gazowym Polska-Litwa, Baltic Pipe, terminalem LNG w Świnoujściu i wieloma innymi cennymi projektami, znacząco przyczyniają się do naszej wspólnej odpowiedzi na rosyjskie zastraszanie" - dodał Prezydent RP.
Ze swej strony prezydent Litwy Gitanas Nauseda podkreślił znaczenie Independence dla bezpieczeństwa Litwy i całego regionu; przypomniał, że jego kraj bardzo szybko zrezygnował z rosyjskich dostaw surowców energetycznych po agresji Rosji na Ukrainę; w tym kontekście wskazał na rolę Norwegii, która dostarczyła na Litwę Independence i obecnie jest największym dostawcą gazu na Litwę. Podkreślił także znaczenie rozbudowy infrastruktury krytycznej na Bałtyku i jej ochrony przed zagrożeniami.
"Koniec zależności naszych krajów od rosyjskiego systemu energetycznego"
Litewski prezydent przypomniał też, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy Litwa, Łotwa i Estonia przy współpracy z Polską ostatecznie odłączą się od rosyjskiej sieci energetycznej. "To będzie oznaczało koniec zależności naszych krajów od rosyjskiego systemu energetycznego i początek bezpiecznej, niezależnej przyszłości" - powiedział.
Również prezydent Łotwy Rinkevics podkreślił znaczenie jednostki Independence dla bezpieczeństwa energetycznego państw bałtyckich. Wtórował mu prezydent Estonii Alar Karis, który przypomniał, że państwa bałtyckie wraz z Polską były pierwszymi, które po rosyjskiej agresji na Ukrainę w lutym 2022 roku całkowicie zrezygnowały z rosyjskiego gazu.
Karis podziękował także Polsce za wsparcie w procesie odłączania od rosyjskiego systemu energetycznego i przypomniał o znaczeniu wspólnej ochrony infrastruktury krytycznej, w tym tysięcy kilometrów podwodnych rurociągów i kabli na dnie Bałtyku.
Po wystąpieniach w kłajpedzkim porcie miała miejsce ceremonia przekazania Independence Litwie: prezydent Nauseda wręczył litewską banderę żołnierzowi litewskich sił specjalnych, który następnie wraz ze swoim oddziałem pontonami dostarczył ją na terminal. Po wspięciu się żołnierza po burcie na jednostkę bandera została zawieszona na statku, a Independence stał się oficjalnie litewskim statkiem z Kłajpedą jako nowym portem macierzystym.
Independence, to wybudowany przez południowokoreańskiego Hyundaia gazowiec - statek przystosowany do transportu ciekłego gazu, o pojemności ok. 170 tys. m sześc. Od 2014 roku jest eksploatowany w Kłajpedzie jako FSRU, czyli pływająca jednostka służąca do przechowywania i regazyfikacji ciekłego gazu ziemnego.
Od 10 lat jednostka jest wykorzystywana przez litewskiego operatora jako instalacja, pozwalająca na redukcję uzależnienia od dostaw rosyjskiego gazu, służy jako pływający terminal i magazyn gazu transportowanego na Litwę drogą morską.
Mimo że jednostka operuje na Litwie już od 2014 r., jej właścicielem pozostawała norweska firma transportowa; po piątkowej uroczystości Independence stał się oficjalnie własnością litewskiego państwa, reprezentowanego przez firmę KN Energies. (PAP)
Z Kłajpedy Mikołaj Małecki (PAP)
mml/ mal/ amac/gn/