List prezydenta, skierowany do organizatorów i uczestników sobotniej uroczystości, odczytał zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik. Treść listu opublikowano na stronie kancelarii.
Prezydent stwierdził, że wszyscy, którzy przyczyniają się do powstania kompleksu wypełniają testament wielu pokoleń uczonych, którzy zabiegali o godne warunki nauki w murach uczelni.
„Ufam, że kampus stanie się ważnym miejscem na mapie akademickiej Rzeczypospolitej, a tutejsza społeczność zyska nowoczesny obiekt odpowiadający jej potrzebom i aspiracjom” – zaznaczył.
Prezydent ocenił, że inwestycja wpisuje się w wielowiekową historię krakowskich studiów teologicznych.
„Gdy w 1397 roku król Władysław Jagiełło prosił papieża Bonifacego IX o zgodę na utworzenie wydziału teologicznego, chciał w ten sposób umocnić pozycję Krakowa i Polski w europejskim kręgu cywilizacji, nauki i kultury. Późniejsi akademicy, którzy przez stulecia pomnażali dziedzictwo myśli i kształcili swoich następców, uczynili Kraków ważnym ośrodkiem życia intelektualnego” – wskazał Andrzej Duda.
Dodał, że Uniwersytet Papieski Jana Pawła II – depozytariusz tej spuścizny – rozpoczyna teraz budowę siedziby, w której krakowska teologia i inne dziedziny nauk humanistycznych znajdą nową, lepszą przestrzeń do rozwoju i prezentacji dorobku.
„Bardzo się cieszę z licznych w ostatnich latach inwestycji w obiekty dydaktyczne uczelni wyższych, kształcenie elit Rzeczypospolitej wymaga bowiem zapewnienia właściwego zaplecza do pracy” – wskazał.
„Jagiellońska koncepcja budowy Polski silnej nie tylko mieczem, lecz także wiedzą pozostaje wciąż aktualna i inspirująca zarówno tu, w Krakowie, jak i w wielu innych ośrodkach akademickich” – zaznaczył prezydent. (PAP)
Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl
gn/