Prezydent Duda pogratulował Mai Sandu wygranej w wyborach prezydenckich w Mołdawii

2024-11-04 09:33 aktualizacja: 2024-11-04, 12:16
Prezydent Andrzej Duda pogratulował Mai Sandu reelekcji na stanowisko prezydenta Mołdawii w niedzielnych wyborach. "Twoje zwycięstwo jest wyraźnym znakiem, że miejsce Mołdawii jest w demokratycznej i zjednoczonej Europie; żadne zewnętrzne siły tego nie zmienią" - podkreślił.

Maia Sandu, dotychczasowa prezydent Mołdawii, znana ze wspierania proeuropejskich i proatlantyckich aspiracji tego kraju, najprawdopodobniej zostanie na stanowisku na kolejną kadencję - według danych z 99,77 komisji wyborczych zdobyła 55,37 proc. poparcia w niedzielnym głosowaniu w drugiej turze wyborów prezydenckich. Jej oponent Alexandr Stoianoglo otrzymał 44,63 proc. – podała Centralna Komisja Wyborcza w Kiszyniowie.

"Gratulacje dla Mai Sandu ponownego wyboru na prezydenta Republiki Mołdawii! Twoje zwycięstwo jest wyraźnym znakiem, że miejsce Mołdawii jest w demokratycznej i zjednoczonej Europie. I żadne siły zewnętrzne nigdy tego nie zmienią" - napisał w poniedziałek prezydent Andrzej Duda na portalu X.

Do wyników wyborów w Mołdawii odniósł się także wcześniej, w niedzielę wieczorem, premier Donald Tusk. "Mimo agresywnej i masywnej ingerencji Rosji w mołdawskie wybory prezydenckie Maia Sandu najprawdopodobniej pokonała faworyta Moskwy. Miejmy nadzieję, że ten trend utrzyma się przez najbliższe dni i miesiące także w innych krajach" - napisał na X.

Druga tura wyborów prezydenckich w Mołdawii przebiegała w warunkach niezwykle wysokiego napięcia w związku z masową, jak przekonują władze, ingerencją w wybory ze strony Rosji. Jednocześnie były to wybory cechujące się rekordową mobilizacją i frekwencją – zarówno w kraju, jak i za granicą, gdzie głosowała diaspora. W komisjach krajowych wygrał Stoianoglo, zdobywając 51,19 proc. głosów. Na korzyść Sandu przeważyły głosy licznej prozachodniej diaspory mołdawskiej.

W październiku głosowanie w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Mołdawii odbyło się równolegle z referendum dotyczącym wpisania integracji kraju z UE do konstytucji. W referendum zwolennicy integracji z UE zwyciężyli minimalną przewagą - za wpisaniem integracji z UE do Konstytucji zagłosowało 50,35 proc. wyborców. W ubiegłym tygodniu mołdawski trybunał konstytucyjny oficjalnie uznał te wyniki.(PAP)

mml/ sdd/ lm/