O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Prezydent Duda: wspieramy Ukrainę, ale musimy też umacniać nasz potencjał odstraszania

Wszyscy staramy się z jednej strony wspierać Ukrainę, ale z drugiej strony musimy także umacniać nasz potencjał odstraszania - przypomniał prezydent Andrzej Duda, który w czwartek w Wilnie wziął udział w 9. szczycie Inicjatywy Trójmorza.

 Prezydent RP Andrzej Duda na konferencji prasowej po 9. Szczycie Inicjatywy Trójmorza w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie, fot. PAP/Piotr Nowak
Prezydent RP Andrzej Duda na konferencji prasowej po 9. Szczycie Inicjatywy Trójmorza w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie, fot. PAP/Piotr Nowak

Prezydent Duda, który wspólnie z liderami państw regionu, dyskutował m.in. o wspieraniu Ukrainy, wskazał w tym kontekście na potrzebę rozwoju infrastruktury w krajach Inicjatywy m.in. ze względu na potrzebę szybkiego przemieszczania transportów wojskowych.

"Wszyscy staramy się z jednej strony wspierać Ukrainę i działać tak, aby mogła się bronić przed rosyjską agresją jak najsprawniej, i z jak największymi szansami na przyszłe zwycięstwo, ale z drugiej strony także i umacniając nasz potencjał odstraszania" - powiedział Duda, przypominając o swojej propozycji do państw NATO podwyższenia wydatków na bezpieczeństwo z 2 proc. do 3 proc. PKB.

"Tutaj w naszej części Europy spotyka się to ze znakomitym zrozumieniem i na pewno będziemy jeszcze na ten temat dyskutowali. Mówiliśmy o tym dzisiaj, będziemy na pewno o tym mówili jeszcze w przyszłości, także w trakcie zbliżającego się szczytu NATO" - dodał.

Prezydent podkreślił też znaczenie litewskiego szczytu Inicjatywy. "Rzeczywiście ponad 1000 uczestników; dumny jestem, bo ponad 130 z nich jest z mojego kraju, z Polski. To rzeczywiście wspaniała liczba i to pokazuje też znakomity rozwój Inicjatywy Trójmorza" - stwierdził Duda, wskazując przyczyny, dla których współpraca w ramach tej inicjatywy dobrze się rozwija.

"Ona jest wydajna, jej efekty są widoczne w naszych krajach, chociażby poprzez rozwój infrastruktury. (...) Budowa Via Baltica, budowa Via Carpatii, która bardzo szybko posuwa się, w szczególności w moim kraju, w Polsce, gdzie mamy za zadanie wybudować ponad 600 km tej drogi i wierzę w to głęboko, że w ciągu kilku lat ukończymy tę wielką inwestycję, bardzo trudną, zwłaszcza na południu, w terenie górskim" - powiedział prezydent, wymieniając jako przykład wydajnej współpracy Inicjatywy Trójmorza także interkonektory gazowe, które powstały dzięki Inicjatywie.

"W szczególności ten, który otwarliśmy razem z panem prezydentem Gitanasem Nausedą półtora roku temu, tuż przed zastosowanym przez Rosję brutalnie odcięciem dostaw gazu do Polski. Okazało się, że dzięki właśnie interkonektorom, dzięki zbudowanemu wcześniej gazociągowi z szelfu norweskiego do Polski, czyli Baltic Pipe, dzięki temu, że mamy dzisiaj gazoporty, terminale LNG, byliśmy w stanie poradzić sobie bez rosyjskiego gazu" - dodał.

sma/

Zobacz także

  • Prezydent Andrzej Duda i prezydent Słowacji Peter Pellegrini (z lewej) Fot. PAP/ Marcin Obara

    Spotkanie Duda-Pellegrini. "Więcej produkcji militarnej w Europie"

  • Szefowa Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Paprocka. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Paprocka o słowach Tuska ws. listu prezydenta: półhejterska wypowiedź

  • Andrzej Duda, John Dunlap i Agata Kornhauser-Duda Fot/X/KPRP

    Prezydent spotkał się z Wielkim Mistrzem Suwerennego Wojskowego Zakonu Maltańskiego

  • Premier Donald Tusk, fot. PAP/Leszek Szymański

    Zawieszenie prawa do składania wniosków o azyl. Premier zapowiada działania rządu. "Jeszcze dziś"

Serwisy ogólnodostępne PAP