O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Prezydent na 32-lecie Radia Maryja: Rzeczypospolitej obecnie jeszcze bardziej potrzeba niezawodnego kompasu

Rzeczypospolitej obecnie jeszcze bardziej potrzeba niezawodnego kompasu – napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji 32. rocznicy powstania Radia Maryja. Jego zdaniem, rozgłośnia z Torunia spopularyzowała ideę zaangażowania w sprawy publiczne.

 Msza święta w Hali Widowiskowo-Sportowej w Toruniu. Fot. PAP/Tytus Żmijewski.
Msza święta w Hali Widowiskowo-Sportowej w Toruniu. Fot. PAP/Tytus Żmijewski.

W hali sportowo-widowiskowej Arena w Toruniu w sobotę odbywają się obchody rocznicy powstania Radia Maryja, których główną częścią jest msza święta pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo. Obecni są m.in.: minister sprawiedliwości Marcin Warchoł, szefowa kancelarii prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych, byli ministrowie: sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, edukacji i nauki Przemysław Czarnek, obrony narodowej Antoni Macierewicz, a także wiceprezydent Torunia Adrian Mól.

"Radio Maryja spopularyzowało ideę zaangażowania w sprawy publiczne i odpowiedzialności za ład moralny nie tylko w wymiarze indywidualnym, ale także społecznym" - napisał prezydent Duda w liście, który odczytała szefowa jego kancelarii.

Prezydent wskazał, że obecnie świat, Europa, a także "nasza ojczyzna przechodzą liczne i głębokie przeobrażenia, w opinii niektórych przypominające sztorm na wodach dotąd względnie spokojnych".

"Dlatego nawie Rzeczypospolitej jeszcze bardziej potrzeba niezawodnego kompasu — to znaczy wypróbowanych idei, wartości i rozwiązań, na których dotąd opierała się pomyślność i rozwój naszego kręgu cywilizacyjnego" - napisał prezydent.

Więcej

Andrzej Duda, Fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent o powołaniu rządu w tzw. drugim kroku konstytucyjnym: nie będę tego przeciągał i nie będę opóźniał

Duda stwierdził, że ufa, iż Radio Maryja nadal będzie "służyło jako ważny punkt odniesienia w sprawach wiary, etyki życia publicznego i obywatelskiego zaangażowania".

Obchody 32. rocznicy powstania Radia Maryja rozpoczęły się w sobotę w południe w hali widowiskowo-sportowej w Toruniu od modlitwy różańcowej. Po niej zgromadzeni w hali pielgrzymi uczestniczą w koncercie Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze". Uroczystości zwieńczy msza święta, która rozpocznie się o godzinie 15.30. Spodziewani są na niej wysocy przedstawiciele władz państwowych m.in. szefowa kancelarii prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych, minister rozwoju i technologii Marlena Maląg, byli ministrowie: edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Mszy przewodniczył metropolita częstochowski abp. Wacław Depo. Do Torunia przybyło kilka tysięcy wiernych z całej Polski, a także przedstawicieli Polonii.

Więcej

Arcybiskup Adrian Galbas. Fot. PAP/Zbigniew Meissner

Abp Galbas: wolność zewnętrzna darem i naszym wielkim szczęściem

Już od piątku zorganizowane grupy pielgrzymów — głównie z południa i wschodu Polski — odwiedzają w Toruniu m.in. siedzibę Radia Maryja, Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, Akademię Kultury Społecznej i Medialnej oraz Park Pamięci poświęcony Polakom, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej, a także Muzeum "Pamięć i Tożsamość".

Do Torunia przyjechały setki autokarów z parafii z różnych części kraju.

"Wyjeżdżaliśmy do Torunia skoro świt. To dla nas najważniejszy wyjazd w roku. Słucham Radia od wielu lat. Towarzyszy mi niemal codziennie" - mówiła pani Anna z Ełku

Pielgrzym z Opola, pan Czesław wskazał, że "media katolickie nie mają w Polsce łatwo". "Rozwój dzieła ojców redemptorystów jest czymś bez precedensu. Czytam często "Nasz Dziennik", oglądam Telewizję Trwam, a Radio Maryja gra u nas w domu w zasadzie ciągle" - dodał.

Więcej

Wystawa makiet kolejowych w Nowohuckim Domu Kultury. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

130 metrów torów i kilkadziesiąt pociągów. Wielka wystawa makiet kolejowych w Nowej Hucie [NASZE WIDEO]

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycji przez 14 godzin na dobę mogli słuchać tylko mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości.

Z czasem Radio Maryja wydłużyło nadawanie do 24 godzin, a jego zasięg objął całą Polskę i rozszerzał się na inne kraje. Od 1998 r. jest dostępne za pośrednictwem Internetu na całym świecie. (PAP)

autorzy: Tomasz Więcławski, Jerzy Rausz

pp/

Zobacz także

  • Ratusz w Toruniu. Fot. PAP/Tytus Żmijewski

    Prezydent Torunia wydał pozwolenie na budowę wieżowca w obszarze Natura 2000. Mieszkańcy protestują

  • Andrzej Duda podczas uroczystości odsłonięcia pomnika poświęconego Polakom ratującym Żydów na placu Zwycięstwa w Ciepielowie Fot. PAP/Piotr Polak

    Prezydent w dniu pamięci o Polakach ratujących Żydów. "Znaleźli się w jakimś sensie w pułapce"

  • Aktor John Malkovich. Fot. PAP/EPA/STRINGER

    Aktor John Malkovich wystąpi na Festiwalu Teatralnym Kontakt

  • Mur baszty z XIV wieku odkryty w Toruniu. Fot. Tomasz Więcławski/Facebook

    Protest przeciw przebudowie gazociągu w Toruniu. Powodem archeologiczne odkrycie

Serwisy ogólnodostępne PAP