Zełenski: otrzymaliśmy z USA nowy wariant umowy o minerałach
Ukraina otrzymała od USA nowy wariant umowy o dostępie Stanów Zjednoczonych do ukraińskich bogactw mineralnych, a jednocześnie ustaliła z „innymi partnerami”, że otrzyma rozszerzony dostęp do ich danych wywiadowczych – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Szef państwa poinformował, że nowa wersja umowy o wykorzystaniu przez Stany Zjednoczone zasobów metali ziem rzadkich w jego kraju nadeszła do Kijowa w piątek.
„Po pierwsze, chciałbym zauważyć, że oficjalnie, i to jest ważne, strona ukraińska, a mianowicie Rada Ministrów Ukrainy, moje biuro, oficjalnie otrzymaliśmy dziś wariant (umowy) lub propozycję USA. Po drugie, należy porównać tę umowę; czy jest to ta sama umowa (która była omawiana wcześniej – PAP), czy coś innego. Porównamy to z tym, co otrzymała nasza wicepremier Julia Swyrydenko w dwustronnym kontakcie z panem (ministrem finansów USA Scottem) Bessentem” – powiedział Zełenski na konferencji prasowej w Kijowie.
Zapewnił, że w przypadku, gdy umowa będzie zawierać „ryzykowne rozwiązania”, będzie ona konsultowana z ukraińskim społeczeństwem. Wyraził jednocześnie zdumienie, że niektórzy deputowani do parlamentu jego kraju rozpowszechniają wiadomości na temat umowy. „Ja jej jeszcze nie czytałem, a deputowani już wiedzą, co ona zawiera. Ciekawe, kto im przekazuje informacje” – mówił.
Prezydent poinformował podczas konferencji o wynikach jego spotkań z uczestnikami szczytu sojuszników Ukrainy w czwartek w Paryżu.
Oświadczył, że Kijów porozumiał się tam z partnerami z państw europejskich, że udzielą oni rozszerzonego dostępu do swoich danych wywiadowczych. „Umówiliśmy się z niektórymi krajami – nie będę ich wymieniał, ale jest to inicjatywa europejska – na temat rozszerzenia dostępu Ukrainy do danych wywiadowczych: do odpowiednich technologii, satelitów (…). Mówiliśmy także z przywódcami o dostępie Ukrainy do ich magazynów z amunicją” – wyjaśnił.
Zawieszenie broni z Rosją
Zełenski odniósł się także do porozumienia o zawieszeniu broni, na które Ukraina i Rosja zgodziły się po rozmowach za pośrednictwem w USA w Arabii Saudyjskiej.
Dowiedzieliśmy się, że strona amerykańska przeprowadzi konsultacje wewnętrzne, a następnie konsultacje z Arabią Saudyjską i Turcją oraz niektórymi państwami europejskimi w sprawie ich gotowości do monitoringu (porozumienia o rozejmie). Nie znam wyników tych rozmów (…), ale powiedzieliśmy im, że bez monitoringu nie będziemy działali.
Prezydent powiedział, że zdaniem Ukrainy rozejm na Morzu Czarnym powinien dotyczyć przede wszystkim infrastruktury portowej.
„Umowa (o rozejmie) powinna obejmować infrastrukturę portową oraz miasta, w których znajdują się porty. (To) Odessa, region odeski, port Piwdennyj i ważna infrastruktura w Mikołajowie, która nie pracuje, bo cały czas znajduje się pod (rosyjskim) ostrzałem” – podkreślił.
Rozmowy pokojowe
Mówiąc o ewentualnych rozmowach pokojowych z Rosją, Zełenski oświadczył, że może prowadzić je z kimś, kto ma wizję zakończenia wojny, ale na pewno nie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem.
Zdaniem ukraińskiego przywódcy Putin „cały czas znajduje tę czy inną przyczynę, by nie kończyć wojny”, i obawia się negocjacji z Ukrainą oraz samym Zełenskim.
On naprawdę jest zbrodniarzem, który na nas napadł i jest winny zbrodni. Jego armia to okupanci, którzy znajdują się na naszym terytorium bezprawnie i powinni za to odpowiedzieć.
Zełenski powtórzył, że konieczne jest nasilanie nacisków na Rosję. „Europa będzie je kontynuowała z pakietami sankcyjnymi. Nawet jeśli ktoś będzie to blokował, Europa będzie szukała innych dróg. Dla nas jest ważne, żeby do silnego stanowiska dołączyły Stany Zjednoczone; do stanowiska sankcyjnego i stanowiska dyplomatycznej presji na Putina” – oświadczył prezydent Ukrainy.
Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)
jjk/ mms/ grg/