Prezydent Finlandii Sauli Niinistö z małżonką rozpoczął w poniedziałek dwudniową oficjalną wizytę w Polsce. Podczas wspólnej konferencji prasowej po zakończeniu spotkania prezydent Andrzej Duda został zapytany, czy kraje wschodniej flanki NATO powinny zwiększyć wsparcie dla Ukrainy, by ta mogła się dalej skutecznie bronić oraz jakiej polityki w sprawie wsparcia dla Ukrainy oczekuje od nowego polskiego rządu.
Prezydent @AndrzejDuda: Rozmawialiśmy z Prezydentem @niinisto o rosyjskiej agresji na Ukrainę i jak wpłynął na tę sytuację rozpalony na nowo konflikt bliskowschodni.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) November 20, 2023
Jako Polska wspieramy Ukrainę i będziemy nadal to robić. W naszym przekonaniu należy robić to aż do zwycięstwa -… pic.twitter.com/CNiApxmwJU
Duda podkreślił, że "jeżeli Rosja nie zostanie pokonana, to zaatakuje znowu". "Nie mamy żadnych wątpliwości, że dzisiaj Ukraina to jest to miejsce, gdzie ważą się losy naszego bezpieczeństwa" - ocenił.
Dodał, że z jego punktu widzenia "wspieranie Ukrainy jest czymś oczywistym". Przypomniał, że Polska już wysłała na Ukrainę ponad 300 czołgów, ponad 100 pojazdów opancerzonych, setki tysięcy sztuk broni i amunicji, oraz "niezliczoną liczbę" kamizelek kuloodpornych, hełmów, mundurów itp.
"Jesteśmy tym krajem, przez który toczy się zaopatrzenie dla Ukrainy dzisiaj. Nie tylko zaopatrzenie militarne, ale każde inne, które idzie dla Ukrainy z Europy, z Zachodu i ze świata" - zastrzegł. Zdaniem prezydenta, Polska jest "w absolutnej awangardzie" jeśli chodzi o pomoc dla Ukrainy.
"Mam nadzieję, że wkrótce zostanie przyjęty dwunasty pakiet sankcji wobec Rosji. Ta polityka powinna być zacieśniana. Powinny być ustanawiane nowe sankcje na Rosję, coraz bardziej skuteczne. Mam nadzieję, że zostanie to zrobione" - podkreślił.
"Zakładam, że polskie władze, niezależnie od tego, z którego obozu politycznego będą ona pochodziły, będą kontynuowały tę politykę, która jest polityką realizowaną absolutnie w Polskim, także i europejskim interesie" - powiedział Duda.
Prezydent Niinistö poinformował, że w ubiegłym tygodniu Finlandia podjęła decyzję o przekazaniu dwudziestego pakietu pomocowego na rzecz Ukrainy. "To oznacza, że wróciliśmy do pakietu uchwalanego prawie co miesiąc. Myślę, że nie ma powodu, dla którego nie mielibyśmy kontynuować tego typu pomocy" - zastrzegł.
Jednocześnie zastrzegł, że Finlandia ma długą granicę i musi pamiętać o utrzymaniu własnych możliwości obronnych "w dobrej formie". "Możemy udzielać pomocy Ukrainie i będziemy tej pomocy udzielać" - zapewnił. (PAP)
Autorki: Iwona Żurek, Aleksandra Rebelińska
mar/