O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Prezydent Zełenski w rocznicę zbrodni w teatrze w Mariupolu: Rosjanie odpowiedzą za swoje czyny

Świat musi pamiętać o wszystkim, co Rosja zrobiła Ukrainie i Ukraińcom, a każdy rosyjski morderca zostanie pociągnięty do odpowiedzialności - napisał na Telegramie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w drugą rocznicę rosyjskiej zbrodni wojennej w teatrze dramatycznym w Mariupolu.

Zbombardowany teatr w Mariupolu, Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Zbombardowany teatr w Mariupolu, Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

"Mariupol. Teatr dramatyczny. Napis 'Dzieci'. Minęły dwa lata... (...) Niech pamięć o wszystkich tych, którym rosyjski terror odebrał życie, będzie wieczna" - przekazał prezydent. 

Mariupol, strategicznie ważne miasto portowe na południowym wschodzie Ukrainy, "stał się synonimem horroru" podczas prawie trzymiesięcznego rosyjskiego oblężenia pomiędzy marcem i majem 2022 roku - przypomniała agencja Reutera. Rosjanie niemal doszczętnie zrównali miejscowość z ziemią i popełnili tam zbrodnie na ludności cywilnej. Władze w Kijowie szacują, że mogło tam zginąć co najmniej 22 tys. osób.

W ocenie agencji Associated Press pierwsi cywile zaczęli gromadzić się w budynku teatru dramatycznego na początku marca 2022 roku, gdy rosyjskie wojska rozpoczęły oblężenie Mariupola. 16 marca na obiekt zrzucono prawdopodobnie 500-kilogramową bombę lotniczą, choć przed teatrem znajdował się duży napis "Dzieci", w założeniu mający uchronić ludność cywilną przed ostrzałem.

Według AP w wyniku ataku mogło zginąć około 600 osób, natomiast wcześniejsze szacunki podawane przez stronę ukraińską mówiły o około 300 ofiarach. W sierpniu 2022 roku wolontariusz Mychajło Puryszew, który pomagał ratować mieszkańców Mariupola podczas walk, powiadomił, że w teatrze zabito najpewniej około 800 cywilów.

Proukraiński doradca mera miasta Petro Andriuszczenko informował, że okupacyjne rosyjskie władze Mariupola, starając się ukryć zbrodnię, wywiozły ciała osób zamordowanych z budynku teatru i pochowały je w masowych grobach w miejscowości Stary Krym.

Z Kijowa Iryna Hirnyk (PAP)

jc/

Zobacz także

  • Donald Trump i Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/CHRIS KLEPONIS/POOL/TERESA SUAREZ

    Trump krytykuje Zełenskiego po jego słowach ws. Krymu. "Utrudnia zakończenie wojny" [WIDEO]

  • Wołodymyr Zełenski, fot. PAP/EPA/STRINGER

    Zełenski o zawieszeniu broni. "Jest szansa, by zmusić Rosję"

  • Emmanuel Macron, fot. PAP/EPA/YOAN VALAT / POOL

    Macron: Rosja pokazuje, że chce wojny

  • Wołodymyr Zełenski, fot. PAP/EPA/STRINGER

    Prezydent Ukrainy przybył do Paryża. Jutro kolejny szczyt ws. sytuacji w Ukrainie i bezpieczeństwa w Europie

Serwisy ogólnodostępne PAP