Produkcja przemysłowa w Polsce w górę. Eurostat podał najnowsze dane

2024-03-13 12:39 aktualizacja: 2024-03-13, 13:58
Eurostat: produkcja przemysłowa w Polsce w styczniu wzrosła. Fot. PAP/ Adam Warżawa
Eurostat: produkcja przemysłowa w Polsce w styczniu wzrosła. Fot. PAP/ Adam Warżawa
Produkcja przemysłowa w Polsce, wyrównana dniami roboczymi, wzrosła w styczniu o 0,6 proc. rdr, po wzroście o 2,8 proc. rdr miesiąc wcześniej - podał Eurostat.

Produkcja przemysłowa w Polsce w styczniu wzrosła o 0,6 proc. rdr - Eurostat. 

Produkcja przemysłowa w strefie euro

Produkcja przemysłowa w strefie euro w styczniu spadła o 3,2 proc. mdm, podczas gdy poprzednio wzrosła o 1,6 proc., po korekcie z +2,6 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat. Analitycy spodziewali się - 1,8 proc.

Rdr produkcja przemysłowa spadła o 6,7proc. wobec spodziewanego przez analityków -3 proc. i +0,2 proc. miesiąc wcześniej, po rewizji z +1,2 proc. 

PIE: nieznaczne pogorszenie nastrojów przedsiębiorców, przeważa jednak optymizm

Po dwóch miesiącach wzrostów Miesięczny Indeks Koniunktury spadł w marcu o 0,9 pkt do poziomu 101,1 pkt - poinformował w środę Polski Instytut Ekonomiczny, zaznaczając, że to wciąż powyżej poziomu neutralnego (100 pkt), co oznacza przewagę nastrojów pozytywnych wśród przedsiębiorców.

Obecny MIK jest o 4,3 pkt. wyższy niż ubiegłoroczny odczyt marcowy (96,8 pkt.), który odzwierciedlał przewagę nastrojów negatywnych, ale o 4,2 pkt. niższy niż marcowy odczyt w 2022 r. (105,3 pkt.), który oznaczał przewagę nastrojów pozytywnych. Obecny MIK jest też wyższy o 6,9 pkt. od najniższej wartości MIK w 2023 r., odnotowanej w czerwcu (94,2 pkt.), i o 3,0 pkt. niższy od najwyższej wartości MIK w 2023 r., odnotowanej w listopadzie (104,1 pkt.).

"Wprawdzie w marcu odnotowaliśmy nieznaczne pogorszenie nastrojów przedsiębiorców, ale MIK nadal jest powyżej poziomu neutralnego (100,0), co oznacza, że w odniesieniu do większości komponentów te nastroje są nadal optymistyczne. Dotyczy to szczególnie wynagrodzeń i płynności finansowej" - przekazała dr Urszula Kłosiewicz-Górecka z PIE, cytowana w informacji Instytutu. Wskazała, że pozytywnym zjawiskiem jest fakt, że spadek nowych zamówień nie wpływa negatywnie na zatrudnianie w firmach, zaś korzystna płynność finansowa firm stanowi dobry prognostyk dla inwestycji.

Jak zauważyła ekspertka, pozytywnych zmian w okresie marzec - maj br. w gospodarce polskiej i w swoich firmach najbardziej oczekują przedsiębiorstwa handlowe. To skutek przewidywanej w najbliższych miesiącach poprawy nastrojów wśród konsumentów i ich większej skłonności do zakupów spowodowanej wyższymi dochodami ludności i większymi zakupami sezonowymi i świątecznymi.

W opinii Kłosiewicz-Góreckiej marcowy odczyt MIK upoważnia również do umiarkowanego optymizmu dotyczącego sytuacji firm produkcyjnych, sektor ten utrzymał przewagę pozytywnych opinii, mimo spadku wartości wskaźnika. W przemyśle widać co prawda przewagę negatywnych opinii, to jednak odczyt korzystniejszy niż wcześniejsze prognozy. "Skłania to do ostrożnego przewidywania poprawy sytuacji w przemyśle, choć prawdopodobnie będzie to proces długi i uwarunkowany odbudową konsumpcji krajowej oraz nastrojami partnerów zagranicznych, zwłaszcza w Niemczech" - podsumowała ekspertka.

 

W informacji wskazano, że indeks koniunktury najsłabiej prezentuje się w transporcie, spedycji, logistyce i usługach. W branżach tych negatywne opinie przedsiębiorców są odzwierciedleniem niepewności sytuacji gospodarczej i rosnących kosztów, w tym pracowniczych.

Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) jest narzędziem do badania nastrojów gospodarczych przedsiębiorstw w Polsce, powstaje co miesiąc na podstawie pomiarów dokonanych w siedmiu kluczowych obszarach działalności przedsiębiorstw: wartość sprzedaży, nowe zamówienia, zatrudnienie, wynagrodzenia, moce produkcyjne, wydatki inwestycyjne, sytuacja finansowa. Obliczany jest na podstawie wyników badań ankietowych przeprowadzanych na reprezentatywnej próbie 500 przedsiębiorstw, w czterech kategoriach wielkościowych i pięciu branżowych. Poziomy MIK przyjmują wartości z przedziału <0;200>, a punkt odniesienia wskaźnika stanowi odczyt 100, który jest poziomem neutralnym.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny. (PAP Biznes, PAP)

gn/