Prof. Marek Chmaj: projekt nowelizacji ustawy o KRS idzie w bardzo dobrym kierunku [NASZE WIDEO]

2024-03-26 14:24 aktualizacja: 2024-03-27, 08:54
Marek Chmaj. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Marek Chmaj. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Prof. Marek Chmaj ocenił we wtorek w rozmowie z PAP, że projekt nowelizacji ustawy o KRS idzie w bardzo dobrym kierunku, a skład rady musi być wyłaniany w sposób niezależny od polityków. Prawnik odniósł się też do przeszukań związanych z wydatkowaniem środków Funduszu Sprawiedliwości.

We wtorek w Sejmie, przed komisją sprawiedliwości i praw człowieka odbyło się wysłuchanie publiczne projektu zmian ustawy o KRS. Wzięło w nim udział ponad 50 osób. Projekt noweli, to pierwszy z obszernych projektów, który ma przebudować wymiar sprawiedliwości po ośmiu latach rządów PiS, przedłożony przez nowy rząd. Projekt zakłada, że 15 sędziów-członków KRS wybieranych ma być w wyborach bezpośrednich i w głosowaniu tajnym przez sędziów, a nie - jak ma to miejsce od 2018 r. - przez Sejm. Po wyborze nowych członków KRS, obecni sędziowie-członkowie mają stracić swój mandat.

"Skoro taki organ, jak KRS, ma stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów, to jego skład musi być wyłaniany w sposób niezależny od polityków" - powiedział PAP Chmaj.

Jak dodał, propozycja, aby wybierać sędziów-członków KRS w głosowaniu wszystkich sędziów jest jak najbardziej słuszny.

"Projekt idzie w bardzo dobrym kierunku. Mieliśmy KRS, którego większość składu była wybierana niezgodnie z konstytucją, przez większość sejmową, a Krajowa Rada Sądownictwa ma, zgodnie z ustawą zasadniczą, stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów" - podkreślił Chmaj.

Jak dodał, ważne jest że politycy nie będą mieli wpływu na kształtowanie większości składu KRS.

"Co więcej, sędziowie sami będą wybierać tych, którzy ich zdaniem zagwarantują niezależność i niezawisłość sędziowską" - zauważył Chmaj.

Prof. odniósł się także do przeszukań prowadzonych we wtorek w domach b. szefa MS Zbigniewa Ziobry oraz innych polityków Suwerennej Polski.

"Jestem za szerszym rozumieniem immunitetu, w związku z tym zawsze wskazywałem, że immunitet obejmuje zarówno biuro poselskie, mieszkanie w domu sejmowym, czy mieszkanie prywatne" - podkreślił.

Rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak poinformował, że we wtorek zatrzymano trzech urzędników z Ministerstwa Sprawiedliwości, zajmujących się Funduszem Sprawiedliwości oraz jedną osobę, która jest jego beneficjentem. Dodał, że przeprowadzono przeszukania w 25 lokalizacjach, w różnych miejscach w kraju; przeszukany został m.in. dom Ziobry. Nowak wyjaśnił, że celem przeszukań jest uzyskanie dodatkowego materiału dowodowego we wszczętej 19 lutego sprawie prawidłowości zarządzania i wydatkowania środków z Funduszu Sprawiedliwości.

W związku z prowadzonymi przeszukaniami, politycy Suwerennej Polski powołują się na opinię Chmaja w kwestii immunitetu poselskiego.

"Pan prof. (Marek) Chmaj w 2014 r. jasno napisał w opinii dla Biura Analiz Sejmowych, że do przeszukania budynków należących do posła, potrzebne jest uchylenie immunitetu przez Sejm" - powiedział we wtorek Marcin Warchoł (SP).(PAP)

jc/