Jak poinformował resort, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski podpisał z beneficjentem wiodącym umowę o dofinansowanie projektu, którym objęty zostanie Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce oraz Wielodyscyplinarny Szpital Kliniczny Intensywnych Metod Leczniczych i Ratownictwa Medycznego we Lwowie. Na inwestycje dla szpitali przeznaczone zostanie 13,5 mln zł z programu współpracy transgranicznej Interreg NEXT Polska–Ukraina.
W przypadku szpitala w Ostrołęce chodzi o wybudowanie platformy do lądowania dla helikopterów ratunkowych oraz zakup windy prowadzącej bezpośrednio do oddziału ratunkowego szpitala - wyjaśniło MFiPR. Z kolei w przypadku szpitala we Lwowie ma być kupiony nowy angiograf, który będzie wykorzystywany do wizualizacji wnętrza naczyń krwionośnych oraz organów ciała. Ponadto personel medyczny obu szpitali ma wymieniać się wiedzą i doświadczeniami na konferencjach i wizytach studyjnych.
Jak doprecyzowało MFiPR na prośbę PAP, beneficjent wiodący to Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce. Odpowiada za realizację całego projektu – podpisuje umowę o dofinansowanie z resortem funduszy, otrzymuje zaliczki i rozlicza projekt. Realizuje swoją część i dba o to żeby jego partnerzy terminowo wdrażali swoje zadania.
Celem programu Interreg NEXT Polska–Ukraina jest m.in. wspieranie odbudowy Ukrainy po zakończeniu rosyjskiej agresji, poprawa dostępu do opieki zdrowotnej, pomoc w wykorzystaniu walorów turystycznych pogranicza polsko-ukraińskiego w zrównoważony sposób oraz usprawnienie działania i ochrony polsko-ukraińskiej granicy. Program obejmuje województwa podkarpackie, lubelskie, podlaskie oraz część mazowieckiego w Polsce i obwody wołyński, lwowski, zakarpacki, rówieński, tarnopolski oraz iwanofrankiwski w Ukrainie. Całkowity budżet programu to ponad 262 mln euro, z czego 235,9 mln euro na jego realizację przeznaczyła Unia Europejska. (PAP)
gn/