Bilewicz we wpisie na platformie X przypomniał o trwającym konkursie na Prokuratora Krajowego.
"Zachęcam do startu w wyborach każdego prokuratora, który ma wizję skutecznej i niezależnej prokuratury" - napisał.
Podkreślił jednocześnie, że do czasu powołania nowego PK skupi się na kierowaniu prokuraturą.
Kilka dni temu Bilewicz przekazał, że sam nie będzie startował w konkursie.
W ubiegły piątek Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało, że szef resortu, Prokurator Generalny Adama Bodnar ogłosił konkurs na stanowisko Prokuratora Krajowego i powołał zespół pod przewodnictwem wiceminister sprawiedliwości Marii Ejchart, który oceni kandydatów. Kandydatów można zgłaszać do piątku - 16 lutego.
”Kandydat na stanowisko PK musi mieć co najmniej 15 lat doświadczenia na samodzielnym stanowisku prokuratora, przedstawić w formie pisemnej drogę zawodową z uwzględnieniem informacji o prowadzonych lub zakończonych wobec niego postępowaniach dyscyplinarnych oraz zaprezentować koncepcję funkcjonowania prokuratury” – informowało MS.
MS przekazało ponadto, że każdy kandydat musi przedstawić listę poparcia dla swojej kandydatury, podpisaną przez co najmniej 50 prokuratorów w służbie czynnej lub asesorów prokuratury.
12 stycznia Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że premier powierzył obowiązki PK Jackowi Bilewiczowi. MS oświadczyło wówczas również, że dotychczasowy PK Dariusz Barski „pozostaje w stanie spoczynku, co powoduje niemożność sprawowania przez niego funkcji Prokuratora Krajowego”. Resort wskazał, że przywrócenie prokuratora Barskiego do czynnej służby 16 lutego 2022 r. zostało dokonane przez zastosowanie przepisów ustawy, które już nie obowiązywały.
W odpowiedzi Prokuratura Krajowa wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że Prokuratorem Krajowym pozostaje prokurator Dariusz Barski, a ”pismo Prokuratora Generalnego Adama Bodnara z dnia 12 stycznia 2024 r., w którym wskazuje on, że jego zdaniem Prokurator Krajowy pozostaje prokuratorem w stanie spoczynku, począwszy od jego przeniesienia w stan spoczynku w trybie określonym w nieobowiązującej ustawie z dnia 9 października 2009 roku, nowelizującej poprzednią ustawę o prokuraturze, nie wywołuje żadnych skutków prawnych”. (PAP)
Autorka: Malwina Tkacz
jc/