O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Przydacz: głównym celem wizyty prezydenta w Londynie rozmowy o bezpieczeństwie z premierem Starmerem

Zasadniczym celem wizyty prezydenta Karola Nawrockiego w Londynie jest spotkanie z premierem Keirem Starmerem; rozmowy będą dotyczyć kwestii bezpieczeństwa, w tym negocjacji ws. pokoju na Ukrainie - przekazał przed wylotem prezydenta do Wielkiej Brytanii minister w KPRP Marcin Przydacz.

Prezydent Karol Nawrocki. Fot. PAP/	Leszek Szymański
Prezydent Karol Nawrocki. Fot. PAP/ Leszek Szymański

W poniedziałek po południu Karol Nawrocki udał się z wizytą do Londynu; będzie to pierwsza jego wizyta w tym kraju od objęcia urzędu prezydenta w sierpniu ub.r. W planach roboczej wizyty jest spotkanie z brytyjskim premierem, a także m.in. spotkanie z mieszkającymi na wyspach brytyjskich Polakami.

Więcej

Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni gen. dyw. Karol Molenda (P) oraz zastępca dyrektora J3, USEUCOM gen. bryg. Mathew Wenthe (L) podczas podpisania Listu Intencyjnego pomiędzy Dowództwem Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC) i Dowództwem Stanów Zjednoczonych w Europie (USEUCOM). Fot. PAP/Paweł Supernak
Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni gen. dyw. Karol Molenda (P) oraz zastępca dyrektora J3, USEUCOM gen. bryg. Mathew Wenthe (L) podczas podpisania Listu Intencyjnego pomiędzy Dowództwem Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC) i Dowództwem Stanów Zjednoczonych w Europie (USEUCOM). Fot. PAP/Paweł Supernak

Polska i USA z porozumieniem w zakresie obrony cyberprzestrzeni

Podczas briefingu prasowego przed wylotem Przydacz - szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej - podkreślił, że zasadniczym celem wizyty jest „przeprowadzenie konsultacji politycznych” z premierem Starmerem, które odbędą się we wtorek.

- Rozmowa będzie dotyczyła głównie spraw z zakresu polityki bezpieczeństwa. Wszyscy doskonale wiedza, że toczą się dyskusje i rozmowy o sytuacji bezpieczeństwa w regionie Europy wschodniej, która to dyskusja dotyka też naszych zasadniczych interesów bezpieczeństwa - powiedział Przydacz. Zwrócił uwagę na trwające między USA, Ukrainą i tzw. koalicją chętnych negocjacje dotyczący pokoju na Ukrainie i przyszłych gwarancji bezpieczeństwa dla tego kraju.

Przydacz: Brytyjczycy są naszym ważnym sojusznikiem w ramach NATO

Przydacz podkreślił, że Brytyjczycy są naszym ważnym sojusznikiem w ramach NATO, ale są także ważnym partnerem w dialogu dwustronnym, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, a także współpracy przemysłów zbrojeniowych. Polska i Wielka Brytania współpracują m.in. przy budowie fregat Miecznik czy budowie systemu obrony przeciwlotniczej Narew; brytyjscy żołnierze stacjonują także w Polsce w ramach grupy bojowej NATO.

Według ministra rozmowy z premierem Wielkiej Brytanii mają dotyczyć także kwestii gospodarczych oraz „innych politycznych sprawa, które dotyczą kontynentu europejskiego i szeroko pojętej agendy globalnej”.

Jak dodał, ważnym elementem wizyty będzie także spotkanie prezydenta z mieszkającymi w Wielkiej Brytanii Polakami w poniedziałek wieczorem. - Jest ich tam kilkaset tysięcy, na szczęście od kilku lat ta liczba nie rośnie, a wręcz spada, ponieważ wielu rodaków wraca do kraju - zauważył Przydacz.

Podkreślił, że podczas spotkanie prezydent Nawrocki podziękuje Polakom żyjącym za granicą za utrzymywanie polskiej tożsamości narodowej, a także „będzie zachęcał ich do powrotu do kraju. - Wielu zwłaszcza młodych ludzi w ostatnim czasie zdecydowało się na powrót do Polski. Polska jest krajem na pewno bezpiecznym, w którym każdy polski obywatel ma prawo myśleć o swojej przyszłości i planować zamieszkanie w naszym kraju - stwierdził Przydacz.(PAP)

mml/ amk/ par/gn/

Zobacz także

  • Karol Nawrocki. Fot. PAP/Paweł Supernak
    Karol Nawrocki. Fot. PAP/Paweł Supernak

    Żurek: apeluję do prezydenta, aby jak najszybciej zaprosił pozostałą czwórkę sędziów wybranych do TK

  • Krzysztof Bosak. Fot. PAP/Radek Pietruszka
    Krzysztof Bosak. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Bosak: decyzja prezydenta o przyjęciu ślubowania od niektórych sędziów TK - trochę jakby „mieć ciastko i zjeść ciastko”

  • Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (L) i Dariusz Mazur (P). Fot. PAP/Paweł Supernak/Leszek Szymański
    Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (L) i Dariusz Mazur (P). Fot. PAP/Paweł Supernak/Leszek Szymański

    Dwoje sędziów TK złożyło ślubowanie wobec prezydenta. Przedstawiciele rządu komentują

  • Zbigniew Bogucki Fot. PAP/Paweł Supernak
    Zbigniew Bogucki Fot. PAP/Paweł Supernak

    Dwoje sędziów TK złożyło ślubowania w obecności prezydenta

Serwisy ogólnodostępne PAP