Lawina interwencji związanych z silnym wiatrem i opadami śniegu
W sobotę jednostki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej odnotowały łącznie 1317 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru i intensywnych opadów śniegu – poinformował PAP rzecznik prasowy komendanta głównego PSP st. bryg. Karol Kierzkowski. W niedzielę i poniedziałek nadal będzie się utrzymywał porywisty wiatr; IMGW prognozuje opady deszczu ze śniegiem; w nocy wystąpią przymrozki.

W poprzednim komunikacie PSP informowała o ponad 1400 zgłoszeniach związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru oraz opadów śniegu. Jak wyjaśnił Kierzkowski, chodziło o zgłoszenia z numerów alarmowych, po weryfikacji ostateczna liczba interwencji była mniejsza - 1317.
Najwięcej interwencji miało miejsce w województwach: mazowieckim – 311, kujawsko-pomorskim – 240, warmińsko-mazurskim – 168, pomorskim – 160, łódzkim – 140.
Od północy do godz. 6 odnotowano 12 zdarzeń związanych z silnym wiatrem.
"W Warszawie drzewo runęło na przystanek autobusowy, raniąc dwie osoby. Zdarzenie to należało do najpoważniejszych w regionie" - poinformował Kierzkowski.
Gałęzie spadły na starsze małżeństwo
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" SPZOZ w Warszawie podała w mediach społecznościowych, że gałęzie spadły na starsze małżeństwo na wysokości przystanku Rydygiera. "85-letnia kobieta została uderzona nimi w plecy, a jej 87-letni mąż w głowę. Kobieta skarżyła się na ból w klatce piersiowej, a mężczyzna doznał urazu głowy. Oboje trafili do szpitala".
Wczoraj po godz. 17.00 na wysokości przystanku 🚍 Rydygiera na starsze małżeństwo spadły gałęzie drzew. 85-letnia kobieta została uderzona nimi w plecy, a jej 87-letni mąż w głowę. 🧑 skarżyła się na ból w klatce piersiowej, a 🧓doznał urazu głowy. Oboje trafili do 🏥.
— WSPRiTS "Meditrans" SPZOZ w Warszawie (@PogRatunkoweWaw) April 6, 2025
W powiecie przasnyskim silny wiatr zerwał dach z piętrowej stodoły, w powiecie lipnowskim uszkodził połowę dachu domu jednorodzinnego, a w żuromińskim dach został zerwany z konstrukcji garażowej.
W Gdańsku przewrócone drzewa uszkodziły dwa samochody, natomiast w powiecie włocławskim drzewo całkowicie zablokowało drogę wojewódzką nr 62.
Czy dalej nas czeka załamanie pogody w Polsce?
W niedzielę w całym kraju spodziewany jest porywisty wiatr, choć - jak dodał ekspert - "już nie tak silny jak ostatnio". We wschodniej i północnej Polsce porywy mogą lokalnie wynieść do 65 km/h. W południowej i zachodniej Polsce wystąpią opady śniegu, w strefie nadmorskiej pojawią się opady deszczu ze śniegiem. Maksymalna temperatura na zachodzie kraju wyniesie do 7 st. C, na pozostałym obszarze kraju do 6 st. C.
W nocy wystąpią przymrozki, najsilniejsze we wschodniej części kraju. Wystąpi umiarkowany i porywisty wiatr, najsilniejszy we wschodniej Polsce. Spodziewane są opady śniegu, a także deszczu ze śniegiem w zachodniej i południowej części Polski. W całym kraju planowane są lokalne spadki temperatury do minus 6 st. C, w rejonach podgórskich do minus 8 st. C, na zachodzie do 0 st. C. Nad morzem temperatura wyniesie 3 st. C.
W poniedziałek w całym kraju będzie obecny umiarkowany, chwilami porywisty wiatr. Lokalnie będą występować częściowo opady mieszane deszczu oraz deszczu ze śniegiem. Temperatura wyniesie do 11 st. C na zachodzie, do 5 st. C na wschodzie i południowym wschodzie, minus 1 st. C w podgórskich Karpatach i na Podhalu.
Do 10 kwietnia w całym kraju będą obowiązywały alerty
W nocy ponownie wystąpią przymrozki, zwłaszcza na wschodzie Polski. Spodziewane są opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Wiatry będą umiarkowane, lokalnie porywiste. Temperatura wyniesie do 4 st. C na wybrzeżu, 2 st. C na zachodzie, od minus 3 do minus 5 st. C na wschodzie.
Do 10 kwietnia w całym kraju będą obowiązywały alerty I stopnia przed przymrozkami. Podczas występowania ostrzeżeń I stopnia Instytut zaleca ostrożność i śledzenie dalszych komunikatów. (PAP)
kl/ aba/ksi/ miś/gn/