O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Putin ma być mediatorem w rozmowach? Tureckie media o spotkaniu w Moskwie

W sierpniu może odbyć się spotkanie przywódców Turcji i Syrii Recepa Tayyipa Erdogana i Baszara el-Asada w Moskwie - napisał w poniedziałek turecki portal Daily Sabah. Mediatorem rozmów ma być Władimir Putin, a Iran nie będzie zaproszony - czytamy.

Władimir Putin Fot. VYACHESLAV PROKOFIEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL/PAP/EPA
Władimir Putin Fot. VYACHESLAV PROKOFIEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL/PAP/EPA

Więcej

Dmitrij Pieskow Fot. PAP/EPA

Kreml: wyniki wyborów w USA nie są dla Rosji priorytetem

W sierpniu może odbyć się spotkanie przywódców Turcji i Syrii Recepa Tayyipa Erdogana i Baszara el-Asada w Moskwie - napisał w poniedziałek turecki portal Daily Sabah. Mediatorem rozmów ma być Władimir Putin, a Iran nie będzie zaproszony - czytamy.

Liderzy Turcji i Syrii w ostatnim czasie okazują chęć normalizacji stosunków między krajami - ocenił turecki portal. Według jego źródeł rozmowy przywódców mają odbyć się w sierpniu w Moskwie. Mediatorem między stronami ma być Putin. Serwis zaznacza, że na rozmowy nie będzie zaproszony Iran ze względu na rosnące napięcia między Teheranem i Moskwą w sprawie Syrii. W spotkaniu ma natomiast uczestniczyć Irak.

W pierwszej połowie lipca, po powrocie ze szczytu NATO, Erdogan zapowiedział, że Turcja i Syria nakreślą plan przywrócenia zamrożonych kontaktów dwustronnych i podejmą w tym kierunku odpowiednie działania.

Asad oświadczył natomiast, że spotka się z Erdoganem, tylko jeśli oba kraje skoncentrują się na "kluczowych kwestiach", czyli tureckim wsparciu dla "terroryzmu" i wycofaniu tureckich sił z syryjskiego terytorium - podała agencja Reutera.

Turcja i Syria zerwały stosunki

Do eskalacji napięć między krajami doszło w 2011 roku, gdy w Syrii wybuchła wojna domowa. Stosunki między państwami zostały zerwane, a Ankara poparła rebeliantów walczących przeciwko Asadowi, których ten nazywa "terrorystami".

Turcja utworzyła też w północnej Syrii tzw. strefę bezpieczeństwa, w której stacjonują jej żołnierze. Przeprowadziła również kilka operacji wymierzonych w bojowników, którzy według niej zagrażają tureckiemu bezpieczeństwu narodowemu.

Daily Sabah zaznaczył, że rozmowy o normalizacji stosunków trwają na tle niedawnych rozruchów w środkowej części Turcji wymierzonych przeciwko syryjskim uchodźcom. Wybuch agresji doprowadził do zdemolowania domów i miejsc pracy Syryjczyków. W związku z zamieszkami zatrzymano ponad 470 osób.

W Turcji oficjalnie żyją ponad trzy miliony uchodźców z Syrii, jednak ich liczba może być dużo wyższa.

Poprzednie próby normalizacji stosunków między Ankarą i Damaszkiem zakończyły się fiaskiem. Rosja, która popiera Asada i ma bliskie stosunki z Turcją, dąży do przywrócenia stosunków dyplomatycznych między krajami - zaznaczyła AP.

Natalia Dziurdzińska (PAP)

mar/
 

Zobacz także

  • Wołodymyr Zełenski, fot. PAP/EPA/STRINGER

    Zełenski o kłótni z Trumpem w Białym Domu: broniłem godności Ukrainy

  • Ukraiński czołg, zdjęcie ilustracyjne, Fot. PAP/AA/ABACA

    Ekspert: Rosja przygotowuje się do wielkiej wojny, będzie gotowa w 2029 roku

  • fot. PAP/EPA/STRINGER

    Zełenski: Putin sięgnie po wszelkie sposoby, by uniknąć pełnego rozejmu [WIDEO]

  • Władimir Putin, Donald Trump. Fot. PAP/EPA/ARTYOM GEODAKYAN/ EPA/CHRIS KLEPONIS

    "To nie była telefoniczna Jałta", "Trump boleśnie oszukany". Echa rozmowy Trump-Putin

Serwisy ogólnodostępne PAP