Radio TOK FM wygrało w sądzie z przewodniczącym KRRiT

2024-07-09 11:20 aktualizacja: 2024-07-09, 17:31
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski, fot. PAP/Piotr Nowak
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski, fot. PAP/Piotr Nowak
Radio TOK FM wygrało w sądzie z przewodniczącym KRRiT Maciejem Świrskim. TOK FM nie zapłaci kary, którą szef KRRiT nałożył w związku z jedną z audycji.

Jak informuje Dorota Grabowska, szefowa newsroomu Radia TOK FM, we wtorek Sąd Okręgowy w Warszawie uznał rację nadawcy Radia TOK FM i uchylił w całości karę nałożoną przez szefa KRRiT Macieja Świrskiego na stację. Wyrok nie jest prawomocny.

"Wyrok uchylający decyzję potwierdza, że granice dopuszczalnej krytyki dziennikarskiej są szerokie i organ nadzoru nie ma prawa nakładać kary na nadawców tylko dlatego, że nie zgadza się z pewnymi ocenami lub uznaje je za zbyt dosadne. Do nałożenia kary trzeba czegoś więcej - np. propagowania działań sprzecznych z prawem - a wyrażenie opinii takim propagowaniem z reguły nie jest" - informuje na swojej stronie Radio TOK FM.

Na stronie TOK FM sprawę skomentowała Kamila Ceran, redaktorka naczelna TOK FM, która wskazała, że "Próba ukarania Radia TOK FM za rzekomą mowę nienawiści w programie, który piętnował mowę nienawiści w podręczniku do HiT, skończyła się tak, jak na to zasługiwała. Sąd potwierdził słuszność naszych argumentów i odrzucił stawiane nam zarzuty, wykreowane na polityczne zamówienie. To smutne, że KRRiT, powołana, by bronić wolności słowa w polskich mediach, w ogóle zajęła się tej wolności ograniczaniem".

28 kwietnia 2023 roku przewodniczący KRRiT Maciej Świrski zdecydował o nałożeniu na Radio TOK FM kary pieniężnej w wysokości 80 tysięcy złotych. Szef KRRiT dopatrzył się naruszenia prawa i wszczął postępowanie w sprawie audycji "Pierwsze śniadanie w TOK-u", prowadzonej przez Piotra Maślaka, który wraz z gościem programu omawiał podręcznik "Historia i teraźniejszość" autorstwa prof. Roszkowskiego, odnosząc się krytycznie do niektórych zawartych w nim fragmentów. Przewodniczący KRRiT ukarał Radio TOk FM "za rzekome propagowanie działań sprzecznych z prawem, poglądów i postaw sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym oraz zawierających treści nawołujące do nienawiści i dyskryminujące. Kara została nałożona również za rzekome poniżanie i naruszanie godności ofiar II wojny światowej, w tym Żydów" - informuje na swojej stronie Radio TOK FM.

26 maja 2024 roku nadawca Radia TOK FM, Inforadio złożył do Sądu Okręgowego w Warszawie odwołanie od decyzji Przewodniczącego KRRiT nakładającej na stację karę pieniężną z art. 18 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji i zaskarżył tę decyzję w całości. (PAP)

ep/