Radom Stolicą Kultury Mazowsza w 2024 roku

2024-03-03 17:36 aktualizacja: 2024-03-04, 10:02
Pomnik Jacka Malczewskiego przed Resursą Obywatelską w Radomiu. Fot. PAP/Piotr Polak
Pomnik Jacka Malczewskiego przed Resursą Obywatelską w Radomiu. Fot. PAP/Piotr Polak
Radom wygrał konkurs Samorządu Województwa Mazowieckiego o tytuł Stolicy Kultury Mazowsza w 2024 r. W niedzielę odbyło się symboliczne przekazanie klucza do bram stolicy mazowieckiej kultury. Do miasta trafiło też 150 tys. zł dofinansowania do organizacji imprez kulturalnych.

Obecny na uroczystości wicemarszałek woj. mazowieckiego Rafał Rajkowski podkreślił, że Radom został już po raz drugi laureatem konkursu o tytuł Stolicy Kultury Mazowsza (poprzednio w 2019 r.), prowadzonego przez Samorząd Woj. Mazowieckiego.

Symboliczne przekazanie klucza do bram Stolicy Kultury Mazowsza 2024 odbyło się w Resursie Obywatelskiej i towarzyszyło trwającym od piątku obchodom święta patrona Radomia – Św. Kazimierza.

"Przekazanie klucza to jest pewnego rodzaju symbolika, ale towarzyszy temu czek na 150 tys. zł; jestem przekonany, że przy dobrej współpracy z władzami Radomia uda nam się wspólnie zorganizować wiele ciekawych imprez" – powiedział Rajkowski podczas niedzielnej uroczystości w Radomiu.

W tym roku – jak poinformował prezydent miasta Radosław Witkowski - dzięki dofinansowaniu z Samorządu Woj. Mazowieckiego, odbędzie się w Radomiu m.in. Ulica Teatralna, czyli cieszący się dużą popularnością przegląd teatrów ulicznych. Dofinansowane zostaną także takie wydarzenia jak: Radomska Wiosna Literacka, Spotkania z Kulturą Żydowską "Ślad" i "Kaziki".

W 2023 r. tytuł Stolicy Kultury Mazowsza należał do pow. grójeckiego. Dofinansowanie pochodzące od samorządu woj. mazowieckiego pomogło w organizacji ok. 50 imprez. Były wśród nich wydarzenia, z których słynie pow. grójecki, m.in. : Święto Kwitnących Jabłoni, Festiwal Jabłka, obchody 367. rocznicy bitwy pod Warką czy Piknik historyczno-kulturalny "Vivat Pułaski!". Wcześniej laureatami konkursu był też Płock i powiaty miński oraz żyrardowski.(PAP)

Autorka: Ilona Pecka

mmi/