Rafał Trzaskowski ponownie przewodniczącym Rady Unii Metropoli Polskich

2024-06-18 14:38 aktualizacja: 2024-06-19, 08:16
Rafał Trzaskowski Fot. PAP/Piotr Nowak
Rafał Trzaskowski Fot. PAP/Piotr Nowak
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski został wybrany po raz kolejny na stanowisko przewodniczącego Unii Metropoli Polskich. Wybrano również prezesa zarządu, którym został prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

W skład zarządu weszli: sekretarz - prezydent Szczecina Piotr Krzystek, skarbnik - Marzanna Krajewska, która jest również skarbnikiem Warszawy oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Poznania Jacek Juśkowiak i prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Przedstawicielami Unii do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu zostali prezydent Katowic Marcin Krupa i prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk przypomniał, że regulacje, które wprowadził Polski Ład dotyczą zmniejszenia udziału w PIT samorządów, a to oznacza zmniejszenie dochodów własnych. "Stąd tak duża waga zarówno debaty, jaką prowadzimy z ministrem finansów o nowej ustawie. Oczekujemy, że nowa ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego będzie we wrześniu. Tak byśmy mogli nowe budżety przygotowywać w oparciu o nowe regulacje prawne" - dodał.

Podkreślił, że raport NIK pokazuje, jak odebrana została samodzielność finansowa jednostkom samorządu terytorialnego, w wyniku tych regulacji prawnych. "Raport pokazuje, że od 2025 roku musimy diametralnie zmienić system finansowania" - przekazał.

Zwrócił uwagę, że kluczem do ułożenia budżetu na następne lata jest przetrwanie tego roku. "Nasze budżety nie wytrzymują napięcia wynikającego z rosnących wydatków bieżących, a ograniczonych przez regulacje Polskiego Ładu" - podkreślił.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przekazała, że metropolie postulują, by mogły złożyć faktury za zakupy i inwestycje, które już zostały wykonane, a które spełniają "kamienie milowe", żeby można było w ten sposób wykorzystać środki z KPO.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zabrał głos w temacie ochrony ludności i obrony cywilnej.

"Wszyscy myślimy w tej chwili o bezpieczeństwie. Rząd pracuje nad ustawą o ochronie ludności i obronie cywilnej. Ta ustawa jest nam dzisiaj bardzo potrzebna, żebyśmy mogli być gotowi na różne ewentualności" - powiedział Trzaskowski.

Zaznaczył, że samorządy są gotowe współpracować z rządem, ale jednak ochrona ludności, obrona cywilna to jest zadanie rządu. "My będziemy rząd wspierać, ale ważne jest, żeby w tych rozwiązaniach, które będą przyjęte samorząd był konsultowany, żeby w tych ciałach, które będą rządowi doradzać w tej sprawie byli reprezentanci samorządu i żeby odpowiedzialność był dzielona w sposób racjonalny. Rząd za to odpowiada, samorząd rząd wspiera w zapewnieniu bezpieczeństwa ludności" - podkreślił.

Unia Metropolii Polskich powstała w 1990 roku z inicjatywy prezydenta m. st. Warszawy. Zrzesza 12 największych miast w Polsce. Organizuje konferencje, seminaria, konwersatoria i konsylia dla polityków i ekspertów, prowadzi analizy i wydaje publikacje m.in. na temat metropolizacji gospodarki światowej.

Dialog z rządem Unia Metropolii Polskich prowadzi w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, ponadto opiniuje projekty ustaw dla Sejmu i Senatu, a jej przedstawiciele uczestniczą w pracach komisji parlamentarnych.

10 miast członkowskich UMP: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Warszawa i Wrocław należy do stowarzyszenia wielkich miast europejskich – Eurocities. (PAP)

Autorka: Marta Stańczyk

kno/