Z opublikowanego w piątek raportu autorstwa Manpower Group Poland, przygotowanego we współpracy z RocketJobs.pl i Just Join IT wynika, że kobiety są coraz silniejszą grupą na światowym rynku pracy.
"Globalnie współczynnik aktywności zawodowej kobiet wynosi już nieco ponad 50 proc." - wskazali jego autorzy. Podkreślili, że Polska znajduje się w czołówce krajów Europy z największą liczbą kobiet na stanowiskach kierowniczych - 44 proc., drugie miejsce tuż za Łotwą. Zaznaczyli jednak, że wciąż w zarządach wielu polskich firm zasiadają głównie mężczyźni.
Z raportu wynika, że kobiety od środowiska pracy oczekują "przede wszystkim elastyczności". "Są ambitne i zdeterminowane, ale chcą pracować na własnych warunkach. Aż 85 proc. kobiet chce autonomii w wyborze modelu pracy, który jest dla nich najlepszy. Nie oznacza to wcale, że chciałyby być na wiecznym home office - tylko 8 proc. kobiet chce pracować w pełni zdalnie. Wolą po prostu mieć wybór" - poinformowali autorzy opracowania. Dodali, że w pełni stacjonarnie chce pracować tylko 7 proc. kobiet.
Jak podano, 74 proc. badanych uważa, że należy postawić na zwalczanie szkodliwych stereotypów. "Kobiety chciałyby równego podziału obowiązków domowych i wsparcia ze strony pracodawców w łączeniu obowiązków zawodowych z życiem prywatnym" - stwierdzili eksperci. Dodali, że 37 proc. uczestników badania zadeklarowało potrzebę większej liczby szkoleń z zakresu zarządzania i przywództwa dla kobiet.
Nierówności pomiędzy kobietami i mężczyznami widać też sektorowo. "Niechlubną statystykę prezentują na przykład branże technologiczne, gdzie, pomimo niedoboru talentów, kobiety stanowią mniej niż 1/3 pracowników" - wskazano. Eksperci wskazali, że przyczyn tej sytuacji powinno się szukać przede wszystkim w społecznych i kulturowych stereotypach towarzyszących zatrudnianiu w branży IT.
Powołali się również na dane Instytutu Badań Strukturalnych, który wyliczył, że w Polsce kobiety zarabiają około 10 proc. mniej niż mężczyźni na analogicznych stanowiskach. "Jest to co prawda wynik niższy od średniej unijnej (11 proc.), ale dalej mało satysfakcjonujący" - ocenili eksperci. Podkreślili, że kobiety chcą, by ich praca była uznawana i wynagradzana w sprawiedliwy sposób. "Pomóc ma w tym nowa dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Komisji UE, wymagająca większej jawności płac wewnątrz przedsiębiorstw. Jej założenia mają być zaimplementowane w 2026 roku" - poinformowali autorzy raportu. (PAP)
autor: Anna Bytniewska
kh/