O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Raport: Rosja eksportuje ropę głównie przez Bałtyk. Połowa statków to "tankowce cieni"

Spośród około 600 statków transportujących rosyjską ropę, prawie połowa to tzw. "flota cieni"; Kreml eksportuje surowiec głównie przez Bałtyk, a kilkanaście jednostek przepływających przez Zatokę Fińską znajduje się na międzynarodowej "czarnej liście" i zostało sklasyfikowanych jako "do naprawy" lub "na złom" – wynika z raportu Yle.

Tankowiec (zdj. ilustracyjne). Fot. PAP/EPA/YAHYA ARHAB
Tankowiec (zdj. ilustracyjne). Fot. PAP/EPA/YAHYA ARHAB

Fiński nadawca monitorował ruch statków na wodach Bałtyku w pierwszej połowie 2024 roku. Zidentyfikowano ponad 280 jednostek zaliczanych do tzw. "floty cieni". Są to statki, które przewożą rosyjską ropę objętą zachodnimi sankcjami i mogą mieć jedynie ubezpieczenie wydane w Rosji lub nie mieć żadnego. W większości są to 15-letnie lub starsze tankowce.

15 lat eksploatacji statku to granica, po której przekroczeniu wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia problemów technicznych, usterek, awarii czy wypadków. W przypadku tankowców zależy to od jakości wykonanych okresowych przeglądów – zaznaczono w raporcie, podkreślając, że w razie wypadku, zważywszy na niejasny zakres ubezpieczenia, uzyskanie odszkodowania jest "wątpliwe".

Dodatkowo 11 tankowców zidentyfikowanych w Zatoce Fińskiej Komitet Paryskiego Memorandum wpisał na "czarną listę", uznając je za jednostki w praktyce niezdolne do żeglugi. Paris MoU jest międzynarodowym porozumieniem administracji morskich państw Europy, Kanady i Rosji w sprawie regionalnego systemu kontroli statków obcych bander, zawijających do ich portów.

Jeszcze w 2022 roku do "floty cieni" zaliczany był co piąty tankowiec przewożący ropę przez Morze Bałtyckie. W 2024 roku jest to już co drugi statek – odnotowano.

Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA) w Helsinkach oszacowało, że w okresie od początku 2022 roku do połowy 2024 roku, tj. od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę, Rosja, szlakami przez Bałtyk przewiozła blisko 340 mln ton ropy lub produktów ropopochodnych o wartości ponad 220 mld euro.

Główne rosyjskie terminale naftowe są zlokalizowane we wschodniej części Zatoki Fińskiej w regionie Petersburga, w Primorsku i Ust-Łudze. Rosyjskie "tankowce cieni", nieobjęte zachodnim ubezpieczeniem, odgrywają znaczącą rolę w omijaniu sankcji nałożonych na Kreml przez grupę G7. Transportują ropę do odbiorców w innych krajach, którzy są gotowi zapłacić Rosji więcej niż ustaloną maksymalną cenę – 60 dolarów za baryłkę, co stanowi znaczące wsparcie dla rosyjskiej machiny wojennej na Ukrainie.

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)

pmo/ szm/ ał/

Zobacz także

  • Tankowiec (zdj. ilustracyjne). Fot. PAP/EPA/YAHYA ARHAB

    Niemieckie służby skonfiskowały tankowiec, który dryfował u wybrzeży kraju. Miał należeć do rosyjskiej "floty cieni"

  • Dymiący kontenerowiec Solong po zderzeniu z tankowcem MV Stena Immaculate, fot. PAP/EPA/GETTY IMAGES POOL/DAN KITWOOD / POOL

    Aresztowany kapitan kontenerowca, który zderzył się z tankowcem, to Rosjanin

  • Kontenerowiec i tankowiec widziane z brytyjskiego wybrzeża, fot. PAP/EPA/ADAM VAUGHAN

    Trwa pożar po kolizji tankowca z kontenerowcem na Morzu Północnym

  • Statek Eagle S. Fot. raja.fi

    Bałtyk. Tankowiec podejrzewany o uszkodzenie kabli podmorskich nadal pod kontrolą fińskich służb

Serwisy ogólnodostępne PAP