O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

RCB ostrzega przed deszczem i burzami w nocy

Dziś i jutro silny deszcz z towarzyszącymi burzami. Możliwe podtopienia. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie - ostrzegło RCB. Ostrzeżeniem objęci są mieszkańcy województw świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubelskiego, łódzkiego i części powiatów województwa mazowieckiego.

Pioruny podczas nocnej burzy. Fot. ARNO BALZARINI/PAP/EPA
Pioruny podczas nocnej burzy. Fot. ARNO BALZARINI/PAP/EPA

Ostrzeżenie RCB brzmi: "Uwaga! Dziś i jutro (14/15.09) silny deszcz z towarzyszącymi burzami. Możliwe podtopienia. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie."

SMS z ostrzeżeniem został wysłany do odbiorców przebywających na terenie województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubelskiego, łódzkiego oraz 10 powiatów województwa mazowieckiego (białobrzeskiego, kozienickiego, lipskiego, przysuskiego, Radomia, radomskiego, szydłowieckiego, zwoleńskiego, grójeckiego i garwolińskiego).

RCB przypomina, by usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr; przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami; zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz; przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii. Wiatr może uszkodzić linie energetyczne.

Więcej

Wezbrana rzeka Biała Lądecka w Lądku-Zdroju. Fot. PAP/Maciej Kulczyński

Mieszkańcy Lądka-Zdroju: Biała Lądecka wygląda podobnie jak w 1997 r. [WIDEO]

RCB zwraca uwagę, by uważać podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugieprzy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

Wskazano również, by w przypadku zagrożenia podtopieniem słuchać komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnym radiu lub telewizji; przenieść wartościowe rzeczy na górne kondygnacje budynku; zadbać o to, by telefon komórkowy cały czas był w pełni naładowany; pojazdy z terenu posesji przeparkować w niezagrożone miejsca; zabezpieczyć budynek i przygotować worki z piaskiem.

RCB przypomniało, że w przypadkach, które mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować straż pożarną, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.(PAP)

bk/ bar/pp/

Galeria (1)

  • Sytuacja meteorologiczna, autor: PAP/Adam Ziemienowicz
    1/1

    Sytuacja meteorologiczna, autor: PAP/Adam Ziemienowicz

Zobacz także

  • Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Valdemar Doveiko

    Synoptyk IMGW: czwartek i piątek to ostatnie ciepłe dni w tym tygodniu

  • Słoneczna pogoda. Fot. PAP/Marcin Bielecki

    Synoptyk IMGW: czeka nas ciepły początek weekendu

  • Wiosenna pogoda. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Szymon Pulcyn

    Synoptyk IMGW: pierwsze dni wiosny będą ciepłe i słoneczne, nocami będzie chłodniej

  • Przylaszczka pospolita. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Pogoda na najbliższe dni

Serwisy ogólnodostępne PAP