Za podjęciem uchwały głosowało 29 członków zarządu, czterech było przeciw, a sześć osób się wstrzymało. Zarząd PKOl liczy 60 osób.
W internetowej części sobotniego "Śniadania w Trójce" doradca prezydenta RP Andrzej Zybertowicz był pytany, czy Duda po zakończeniu kadencji będzie polskim przedstawicielem w MKOl.
"Sądzę, że prezydent Andrzej Duda jeszcze w przyszłym roku zaskoczy zarówno swoich sympatyków jak i przeciwników" - powiedział Zybertowicz, ale nie chciał mówić o szczegółach.
Piekarska (KO), powołując się na doniesienia medialne, zaznaczyła, że prezydent Duda może w MKOl "zabrać" miejsce kolarce górskiej, dwukrotnej mistrzyni olimpijskiej Mai Włoszczowskiej. Posłanka oceniła, że gdyby tak się stało, to byłby to bardzo niedobrze i niepotrzebne prezydentowi. Dodała, że też sama rekomendacja PKOl dla Dudy na członka MKOl była "mocno kontrowersyjna". "Lepiej było wybrać wybitnego sportowca, takich na szczęście mamy całkiem sporo" - powiedziała Piekarska.
Z kolei Janusz Cieszyński (PiS) przekonywał, że "zupełnie oczywiste jest, iż w interesie Polski, polskiego sportu, ale też Polski jako kraju, żebyśmy mieli jak najwięcej Polaków na stanowiskach międzynarodowych".
"Prezydent Andrzej Duda jest topowym kandydatem z Polski na wysokie, prestiżowe, stanowiska międzynarodowe" - powiedział Cieszyński. Przekonywał, że MKOl "to nie jest żadna instytucja, gdzie siedzą sportowcy i zastanawiają się wyłącznie nad sportem, tylko to jest instytucja o gigantycznym oddziaływaniu politycznym".
Obecnie polską przedstawicielką w MKOl jest Maja Włoszczowska, która od 2021 działa w Komisji Zawodniczej MKOl i na tej podstawie ma status członka MKOl. Ostatnim rzeczywistym polskim członkiem MKOl była od 1998 r. do śmierci w 2018 r. Irena Szewińska.
Wcześniej w MKOl zasiadali Kazimierz książę Lubomirski (1922-30), Ignacy Matuszewski (1928-39), Stanisław Rouppert (1931-46), Jerzy Loth (1948-61) i Włodzimierz Reczek (1961-2004).
Druga kadencja Dudy kończy się w sierpniu. Pierwsza Sesja MKOl po tym terminie, na której mógłby on zostać wybrany na członka MKOl, zaplanowana jest w lutym 2026 w Mediolanie, przy okazji zimowych igrzysk olimpijskich. Formalnie jednak nie ma przeszkód, by wybrać urzędującą głowę państwa. W marcu 2025 odbędzie się Sesja w Grecji, ale tam zasadniczym punktem obrad będzie wybór następcy Bacha na stanowisku przewodniczącego.
Ogólna liczba członków MKOl nie może przekraczać 115, obecnie jest ich 111. Wszyscy członkowie wybierani są na ośmioletnią, odnawialną kadencję. Członkowie MKOl wybrani w latach 1967-99 mogą pełnić tę funkcję maksymalnie do 80. roku życia, a wybrani po roku 1999 do ukończenia 70 lat. (PAP)
kos/ jpn/ sma/