Stacja synoptyczna Warszawa-Okęcie zanotowała o godz. 14 nowy rekord temperaturowy w marcu dla Warszawy, poinformowało IMGW na portalu "X".
‼️ Nowy rekord termiczny marca dla Warszawy. Stacja synoptyczna Warszawa-Okęcie zanotowała o 14:00 czasu urzędowego 25,1°C. ☀️🌡️ Wczorajszy rekord został jeszcze wyśrubowany. #IMGW #meteo #pogoda #temperatura #Warszawa pic.twitter.com/ZQSkhL2LPb
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) March 31, 2024
Warto przypomnieć, że w sobotę padł nowy rekord temperatury w marcu - w Tarnowie (Małopolskie) termometry wskazały 26,4 stopnia - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Do tej pory najwyższą w naszym kraju wartością dla tego miesiąca było 25,6 stopnia, odnotowane w Nowym Sączu w 1974 roku.
"Wstępne dane operacyjne sugerują, że dzisiaj mógł być najcieplejszy dzień marca w historii pomiarów na obszarze Polski" - przekazał PAP Kamil Walczak, synoptyk IMGW. Wskazał on, że do tej pory marcowy rekord temperatury wynosił 25,6 stopnia - wartość tę zmierzono 21 marca 1974 roku w Nowym Sączu. "Natomiast dzisiaj na stacjach zanotowano wyższe wartości – w Krakowie 25,7 stopnia, w Tarnowie 26,4 stopnia" - poinformował.
Kolejna rekordowa temperatura, aż 25,9 stopni C w Legionowie
Do wyścigu dołączyło Legionowo, zanotowaliśmy tam 25,9 st. C - poinformował w niedzielę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jest to kolejna wartość powyżej rekordu dla Mazowsza obowiązującego jeszcze w piątek.
W niedzielę 31 marca o godzinie 15.20 IMGW zanotował temperaturę powietrza 25,9 stopni Celsjusza w Legionowie. Warszawski rekord z godziny 14, który wynosił 25,1 st. C również zostały pobity, stacja telemetryczna Warszawa-Filtry o godz. 14.20 podała temperaturę 25,8 st. C.
Do wyścigu dołączyło Legionowo. O godzinie 15:20 zanotowaliśmy tam 25,9°C. To kolejna wartość powyżej rekordu obowiązującego jeszcze w piątek. 🌡️🔥#IMGW #meteo #temperatura #marzec #wiosna pic.twitter.com/LYFhlPm1M1
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) March 31, 2024
Według prognoz instytutu niedziela jest apogeum napływu pyłu saharyjskiego nad Polskę. Utrudnia on osiągnięcie wysokich wartości przez temperaturę, co mogło wpłynąć na niższe wartości temperatur niż w sobotę. (PAP)
kgr/