Na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie ks. Gęsiak przypomniał, że od grudnia ubiegłego roku minister edukacji Barbara Nowacka i pracownicy jej resortu zapowiadali zmianę sposobu prowadzenia lekcji religii w szkołach.
Według ks. Gęsiaka najwięcej emocji wzbudza rozporządzenie opublikowane 26 lipca br. Zgodnie z nowymi przepisami, które wchodzą w życie 1 września 2024 r., dyrektor szkoły będzie mógł połączyć w grupę dzieci z oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się siedmioro lub więcej uczniów, z osobami z oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się mniej niż siedmioro dzieci. Rozporządzenie wprowadza jednocześnie zasadę, zgodnie z którą uczniów szkoły podstawowej można połączyć w grupę obejmującą uczniów klas I–III albo klas IV–VI lub klas VII i VIII.
"To rozporządzenie (...) zdaniem Kościołów zawiera bardzo liczne wady prawne. W związku z tym, po licznych konsultacjach, także w gronie specjalistów w zakresie prawa kanonicznego i prawa cywilnego, zarówno Kościół katolicki jak i Polska Rada Ekumeniczna, zdecydowały się na przygotowanie specjalnej petycji, która dziś rano o godz. 10 została złożona w sekretariacie pierwszej prezes Sądy Najwyższego" - poinformował ks. Gęsiak.
Dodał, że petycje były konsultowane pomiędzy Kościołem katolickim i PRE. "Obydwie petycje zawierają prośbę do pani prezes o to, by wystąpiła z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie trybu zgodności wydania rozporządzenia z 26 lipca 2024 r. z innymi aktami prawnymi" - mówił. (PAP)
Autorki: Iwona Żurek, Karolina Prędota
mar/