Republika Zielonego Przylądka została uznana za wolną od malarii

2024-01-12 14:36 aktualizacja: 2024-01-12, 14:41
Przeciwdziałanie malarii, zdjęcie poglądowe, fot. PAP/EPA/SHAHZAIB AKBER
Przeciwdziałanie malarii, zdjęcie poglądowe, fot. PAP/EPA/SHAHZAIB AKBER
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) po raz pierwszy od 50 lat uznała leżący w Afryce Subsaharyjskiej kraj za wolny od malarii. Było to możliwe, ponieważ służby zdrowia Republiki Zielonego przylądka od trzech lat nie odnotowały ani jednego zarażenia.

"Rodzi to nadzieję, że dzięki istniejącym i nowym narzędziom, w tym szczepionkom, możemy odważyć się marzyć o świecie wolnym od malarii” – stwierdził w opublikowanym w piątek w oświadczeniu dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus - podała agencja Reutera.

Malaria jest jednym z największych medycznych zagrożeń na kontynencie afrykańskim. W 2022 r. zabiła w Afryce 580 tys. osób - podał portal BBC.

Chorobę wywołują zarodźce malarii przenoszone przez ukąszenia komarów.

Malarię wykrywano dawniej na wszystkich dziewięciu zamieszkałych wyspach Zielonego Przylądka, ale w ostatnich latach pojawiała się tylko na Sao Tiago.

Fakt, że republika jest archipelagiem wysp, przyczynił się, zdaniem WHO do sukcesu w walce z malarią. W krajach najbardziej dotkniętych tą chorobą, takich jak Nigeria, Tanzania i Demokratyczna Republika Konga, ludność cechuje się dużą mobilnością i często przemieszcza się przez granice.

Ostatnim krajem Afryki Subsaharyjskiej uznanym za wolny od malarii był w 1973 r. wyspiarski Mauritius. Algieria w Afryce Północnej uzyskała ten status w 2019 r. (PAP)

sma/

TEMATY: