W codziennej aktualizacji wywiadowczej napisano, że rosyjskie kinetyczne ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną spowodowały rozległe przerwy w dostawach elektryczności w całym kraju, podczas gdy Władimir Putin wykorzystywał politykę energetyczną do podważania międzynarodowego bezpieczeństwa energetycznego.
Jak dodano, redukując przepływy gazu do Europy, poprzez ograniczenie eksportu gazociągami oraz zmiany warunków płatności, Putin dążył do podważenia jedności w Europie w kwestii sprzeciwu wobec nielegalnej wojny.
"Użycie przez Rosję energii w wojnie prawdopodobnie pozostanie instrumentem nacisku, co dowodzi powiązań między rosyjską polityką bezpieczeństwa a polityką energetyczną. Jest wysoce prawdopodobne, że Rosja będzie nadal używała energii jako broni w dążeniu do globalnych zysków gospodarczych i wpływów politycznych, co pokazuje związek między energią, bezpieczeństwem, celami politycznymi i militarnymi" - oceniono.
W aktualizacji zamieszczono też oś czasu pokazującą historię używania przez Rosję energii jako broni od czasu zajęcia Krymu w lutym 2014 roku do chwili obecnej.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine – 26 February 2024.
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) February 26, 2024
Find out more about Defence Intelligence's use of language: https://t.co/OJHmhrRCIs#StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/ljpGWM3lr8
sma/