Resort zdrowia chce uregulować rynek papierosów elektronicznych

2024-10-11 20:52 aktualizacja: 2024-10-12, 10:46
E-papieros Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
E-papieros Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Celem jest objęcie ustawą wszelkiego rodzaju elektronicznych papierosów, niezależnie od tego czy są to wyroby wielokrotnego, czy jednorazowego użytku oraz czy płyny w nich używane zawierają nikotynę, czy nie - podkreśliło w komunikacie Ministerstwo Zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło informacje o pracach nad przepisami dotyczącymi ograniczenia dostępu do wyrobów tytoniowych w związku z dużym zainteresowaniem tą kwestią.

Resort podkreślił, że celem ministra zdrowia jest kompleksowe uregulowanie rynku elektronicznych papierosów i objęcie ustawą wszelkiego rodzaju elektronicznych papierosów, niezależnie od tego czy są to wyroby do wielokrotnego, czy też jednorazowego użytku, oraz niezależnie czy płyny w nich używane zawierają w swoim składzie nikotynę, czy też nie.

Ministerstwo wyjaśniło, że ponieważ płyny beznikotynowe do elektronicznych papierosów, niezależnie od rodzaju - jednorazowe i wielorazowego użytku - nie są objęte przepisami ustawy tytoniowej, to w związku z tym nie podlegają ograniczeniom wiekowym, analogicznym do tych obowiązujących w stosunku do produktów tytoniowych i nikotynowych.

MZ podkreśliło, że w odniesieniu do tych płynów zakaz ich sprzedaży dzieciom i młodzieży do 18. roku życia zostanie wprowadzony zgodnie z procedurą powiadamiania w Komisji Europejskiej na podstawie dyrektywy (UE) 2015/1535. "Projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych zostanie przesłany do notyfikacji po przyjęciu projektu ustawy przez Radę Ministrów" - poinformowało.

Resort zaznaczył, że obecnie procedowany jest również drugi projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wdraża on przepisy tzw. dyrektywy delegowanej 2022/2100. Resort zdrowia wyjaśnia, że projekt ustawy ma za zadanie wprowadzenie zakazu sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych posiadających aromat charakterystyczny.

MZ przypomniało, że Polska miała obowiązek implementacji przepisów tej dyrektywy od dnia 23 lipca 2023 r. (z terminem obowiązywania przepisów krajowych od dnia 23 października 2023 r.) i dalsze opóźnianie jej wdrażania naraziłoby Polskę na kary finansowe. Zaznaczyło, że dołączenie projektu zakazującego jednorazowych papierosów elektronicznych z nikotyną na tym etapie prac legislacyjnych opóźniłoby wdrożenie tej dyrektywy.

Ministerstwo przekazało, że niezależnie od prowadzonych prac legislacyjnych, ze względu na znaczenie problemu, podczas polskiej prezydencji w Radzie UE, rozpocznie dyskusję na temat możliwości rewizji dyrektywy tytoniowej (2014/40/UE).

Podkreśliło, że rząd proceduje obecnie dwa projekty nowelizacji tzw. ustawy tytoniowej (ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych). Projekt (UD 86) reguluje sprzedaż płynów beznikotynowych do elektronicznych papierosów (w tym do jednorazowych elektronicznych papierosów). Zmiany zakładają zakaz ich sprzedaży dzieciom i młodzieży do 18. roku życia, ograniczenie miejsc, gdzie możliwe będzie ich używanie – tak jak elektronicznych papierosów z płynem zawierającym nikotynę. Ponadto projekt ten zakłada zakaz sprzedaży w automatach oraz sprzedaży na odległość (w tym przez internet), zakaz reklamy i promocji tych produktów, konieczność odpowiedniego oznakowania ich opakowań.

Drugi z projektów (UC18) dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej i odnosi się do podgrzewanych wyrobów tytoniowych. Zmiany zakładają zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych o charakterystycznym aromacie (np. truskawkowych czy mentolowych). Projekt określa definicję podgrzewanych wyrobów tytoniowych jako: "nowatorskie wyroby tytoniowe, w których w wyniku podgrzania dochodzi do emisji zawierającej nikotynę i inne substancje chemiczne, która jest następnie wdychana przez użytkownika lub użytkowników, i które, w zależności od ich cech, są wyrobami tytoniowymi bezdymnymi lub wyrobami tytoniowymi do palenia".

Minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała w czwartek, że rząd na najbliższym posiedzeniu przyjmie dwa projekty nowelizacji tzw. ustawy tytoniowej. Zakładają one zakaz sprzedaży e-papierosów bez nikotyny dla osób poniżej 18. roku życia oraz zakaz dodawania do nowatorskich wyrobów tytoniowych aromatów. (PAP)

kno/ jann/ mhr/ know/