Rita Suessmuth laureatką specjalnej edycji Nagrody Polsko-Niemieckiej
Była przewodnicząca Bundestagu Rita Suessmuth jest laureatką specjalnej edycji Nagrody Polsko-Niemieckiej 2025 – poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych Niemiec.

To wyraz uznania za wielkie zasługi dla pojednania między Niemcami a Polską i dla rozwoju partnerskich relacji między obu narodami – czytamy w komunikacie MSZ w Berlinie. Suessmuth angażuje się od ponad pół wieku na rzecz przyjaźni polsko-niemieckiej i jest obecnie najbardziej wyrazistą osobowością w dwustronnych relacjach.
Polityczka CDU kierowała pracami Bundestagu w przełomowych latach 1988-1998. Domagała się w 1990 r., wbrew kanclerzowi Helmutowi Kohlowi, szybkiego uznania granicy polsko-niemieckiej. Była też przez wiele lat dyrektorem Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt. Obecnie 87-letnia Suessmuth stoi na czele Kuratorium Zarządu Federalnego Towarzystw Polsko-Niemieckich.
Niemiecki współprzewodniczący Jury, polityk SPD Dietmar Nietan powiedział, że nagroda jest nie tylko ukłonem przed dziełem życia Suessmuth, lecz także przesłaniem skierowanym do przyszłych pokoleń, aby naśladowały postawę i zaangażowanie laureatki w obronę demokracji i europejskiej solidarności.
Nagroda zostanie wręczona laureatce 14 lutego przez szefów dyplomacji obu krajów – Radosława Sikorskiego i Annalenę Baerboc, podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.
Nagrodę Polsko-Niemiecką ufundowały rządy Polski i Niemiec na mocy Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 1991 r. Pierwszymi laureatami byli w 1993 r. Tadeusz Mazowiecki i pośmiertnie Willy Brandt. Ostatni raz nagrodę - w 2015 r. - przyznano pośmiertnie Władysławowi Bartoszewskiemu. Po dojściu do władzy PiS tradycja została przerwana.
Niemieckie MSZ poinformowało, że nazwiska laureatów wyłonionych w trybie zwykłym zostaną podane do wiadomości w terminie późniejszym.
Jacek Lepiarz (PAP)
lep/ mal/ lm/gn/