"Rosja jak rasowy diler uzależniła Niemcy od swojego gazu. Odwyk był bolesny. My byliśmy gotowi"

2023-10-04 13:59 aktualizacja: 2023-10-04, 18:09
Otwarcie gazociągu Gustorzyn-Wronów Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Otwarcie gazociągu Gustorzyn-Wronów Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Mamy zabezpieczone dostawy gazu ze zdywersyfikowanych kierunków - powiedziała pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska we Wronowie (Lubelskie). Gazociąg Gustorzyn-Wronów to strategiczne 308 km infrastruktury przesyłowej w centralnej części kraju – podkreśliła z kolei minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Według minister, Polska staje się hubem gazowym dla państw Europy Środkowo-Wschodniej.

W środę na terenie tłoczni we Wronowie (woj. lubelskie) otwarto gazociąg łączący miejscowość z Gustorzynem (woj. kujawsko-pomorskie). Inwestycja spółki GAZ-SYSTEM rozpoczęła się w 2021 r., a prace budowlane – w 2022 r.

Szefowa MKiŚ cytowana w komunikacie prasowym spółki wskazała, że rozwinięta infrastruktura transportowa zapewniająca swobodny dostęp do źródeł energii jest podstawą bezpieczeństwa i sprawnego funkcjonowania państwa. "Gazociąg Gustorzyn-Wronów to strategiczne 308 km infrastruktury przesyłowej w centralnej części kraju. W ten sposób obecny rząd kontynuuje budowę znaczącej pozycji Polski w regionie" – oceniła minister.

Zdaniem Anny Moskwy, dzięki inwestycjom spółki GAZ-SYSTEM "stajemy się hubem gazowym dla państw Europy Środkowo-Wschodniej". Jako przykłady przedsięwzięć wymieniła: funkcjonujące już interkonektory gazowe z Danią, Litwą i Słowacją, rozwój mocy regazyfikacyjnych Terminalu LNG w Świnoujściu oraz powstający Terminal LNG typu FSRU w Gdańsku. "Konsekwencja w działaniu obecnych władz Rzeczpospolitej jest gwarancją wzrostu gospodarczego kraju i zapewnienia dobrostanu naszych obywateli" – podkreśliła szefowa MKiŚ.

Pełnomocnik rządu uczestniczyła w otwarciu gazociągu łączącego tłocznię gazu w Gustorzynie (woj. kujawsko-pomorskie) z tłocznią we Wronowie (woj. lubelskie). Inwestycja spółki GAZ-SYSTEM rozpoczęła się w 2021 r.

"Trzysta osiem kilometrów, cztery województwa, 33 gminy, 8660 działek – to jest obszar, na którym ta inwestycja była prowadzona. My umiemy takie inwestycje jako państwo prowadzić" – powiedziała minister. Jak stwierdziła, inwestycja wymagała najnowocześniejszych technologii, wielu uzgodnień, a mimo to z budową zdążono na czas.

Gaz – podała minister – będzie jeszcze długo wykorzystywany w polskiej energetyce, produkcji nawozów i przez gospodarstwa domowe. "Mamy go ze zdywersyfikowanych kierunków, bezpiecznych dostaw, pełne magazyny" – powiedziała. "Gaz będzie, jest, jesteśmy bezpieczny, a dzięki temu projektowi będzie go na tyle dużo, że będziemy się mogli nim dzielić również z regionem i będziemy mogli naszą gospodarkę dywersyfikować" – powiedziała.

Zdaniem minister, Polska jest niezależna i "może tę niezależność eksportować do krajów regionu".

"Przed nami inwestycja w pływający terminal w Gdańsku, która – dzięki inwestycji, której otwarcie i zakończenie świętujemy – będziemy w stanie wspierać kraje środkowej Europy w uniezależnieniu się takim zupełnym, jak niezależna jest w tej chwili Polska" – zapowiedziała.

Nawiązując do polityki energetycznej państwa stwierdziła, że "uniezależniliśmy bardzo skutecznie Polskę od węglowodorów ze wschodu". "Byliśmy gotowi, wtedy kiedy dla całej Europy faktem stało się to co myśmy wiedzieli już wcześniej. Wojna energetyczna przygotowana przed tą wojną konwencjonalną miała Europę rzucić na kolana" – powiedziała.

"Rosja (…) jak rasowy dealer uzależniła Niemcy, zachodnią Europę od swojego gazu. Odwyk był bolesny. Mniej bolesny dla Polski, bo myśmy byli gotowi" – powiedziała pełnomocnik rządu i jako przykłady wymieniła: Baltic Pipe, terminal LNG im. śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i interkonektory.

GAZ-SYSTEM to operator krajowego systemu przesyłu gazu.(PAP)

Autor: Piotr Nowak

kno/