Rosja poleciła swoim obywatelom opuszczenie Abchazji

2024-11-15 17:05 aktualizacja: 2024-11-15, 20:15
MSZ Rosji poleciło swoim obywatelom opuszczenie Abchazji. Fot. PAP/EPA/	YURI KOCHETKOV
MSZ Rosji poleciło swoim obywatelom opuszczenie Abchazji. Fot. PAP/EPA/ YURI KOCHETKOV
MSZ Rosji poleciło w piątek swoim obywatelom opuszczenie Abchazji, w której trwa protest przeciwko porozumieniu inwestycyjnemu z Moskwą i urzędującemu tzw. prezydentowi. Abchazja to separatystyczna republika w Gruzji, kontrolowana przez Rosję.

Resort spraw zagranicznych w Moskiwe polecił Rosjanom powstrzymanie się przed wyjazdami do Abchazji, w tym w celach turystycznych. Tym, którzy znajdują się na terenie nieuznawanej republiki, zarekomendowano zachowanie ostrożności, unikanie miejsc "zamieszek" i jeśli to możliwe - opuszczenie tego regionu.

Sytuacja w Abchazji eskalowała w związku z pakietem przepisów, legalizujących rosyjskie "inwestycje" w regionie oraz własność ziemi i nieruchomości. Krytycy wspieranego przez Rosję lidera Abchazji Alsana Bżani sprzeciwiają się temu rozwiązaniu.

Projekt "porozumienia inwestycyjnego" miał zostać przyjęty w piątek, ale sesję parlamentu odwołano. Protestujący, którzy domagali się odrzucenia tych propozycji, sforsowali ciężarówką ogrodzenie przed parlamentem i weszli na jego teren, otoczyli też inne budynki władz. Doszło do starć. Portal Echo Kawkaza przekazał, że protestujący zajęli kompleks budynków rządowych w Suchumi, czyli głównym mieście republiki.

W piątek po południu, już po rozpoczęciu protestu, administracja tzw. prezydenta Abchazji ogłosiła, że przygotowuje dokument dotyczący wycofania z parlamentu projektu porozumienia z Rosją.

Opozycjoniści zapowiedzieli jednak, że nie ustąpią, dopóki tzw. prezydent Abchazji nie zrzeknie się urzędu. Niektóre źródła podały, że część struktur siłowych jest po stronie protestujących. 

Od ponad 30 lat Abchazja pozostaje poza zwierzchnością władz Gruzji. Separatystyczny rząd Abchazji utrzymuje, że jest ona niepodległym państwem; jednostronną proklamację niepodległości wydała w 1992 roku. Niepodległość regionu uznaje zaledwie kilka państw, w tym Rosja, która uznała ją w 2008 roku po kilkudniowej wojnie z Gruzją.

Natalia Dziurdzińska (PAP)
ndz/ mal/gn/